Pandémia koronavírusu zasiahla aj Spojené kráľovstvo a situácia si vyžiadala mimoriadny televízny prejav. Slová adresované občanom Británie a Spoločenstva národov (Commonwealth) sa niesli v duchu výzvy k zodpovednosti. Príhovor bol nahratý v Bielej sále Windsorského zámku, kde panovníčka zostáva v izolácii s vojvodom z Edinburghu.
Do Windsoru sa Alžbeta II. preventívne presunula už v marci ešte predtým, ako koronavírus potvrdili jej synovi, princovi Charlesovi, či aj premiérovi Borisovi Johnsonovi. Tam sa aj, za prísnych bezpečnostných opatrení, nahrával mimoriadny prejav.
V miestnosti bolo len jej veličenstvo a jediný kameraman, oblečený v ochrannom obleku s maskou a latexovými rukavicami. Ostatní potrební členovia štábu sedeli vo vedľajšej Zelenej sále. Záznam si svet vypočul v čase, keď sa počet nakazených vo Veľkej Británii vyšplhal na viac ako 38-tisíc a počet úmrtí v krajine prekročil 3 600.
Mimoriadne prejavy sú veľkou zriedkavosťou
Počas celej svojej vlády trvajúcej 68 rokov mala kráľovná len tri ďalšie mimoriadne prejavy. Panovníčka povedala desiatkam miliónov televíznych divákov: „Dúfam, že v nasledujúcich rokoch bude každý hrdý na to, ako reagoval na túto výzvu. A že tí, ktorí prídu po nás, povedia, že táto generácia Britov bola rovnako silná ako všetky ostatné.“ Kráľovná naliehala na Britov, aby privítali „tiché, dobromyseľné riešenie“ tvárou v tvár „obrovským zmenám“.
Zdroj z paláca uviedol, že správa, ktorú napísala kráľovná a jej pomocníci, bola „hlboko osobná“ a odrážala skúsenosť jej veličenstva v iných ťažkých časoch. Príhovor bol pôvodne plánovaný na obdobie Veľkej noci, ale urýchlil ho nárast ochorení aj úmrtí v krajine, medzi ktoré sa zaradilo aj 5-ročné dieťa.
Mimoriadne prejavy Alžbety II.
1991 - Konflikt v Perzskom zálive
1997 - Smrť princeznej Diany
2020 - Predvečer pohrebu kráľovnej matky