A naopak, niektoré štáty sa rozhodli opatrenia ani nerobiť. Na pandémiu existujú zjavne rôzne názory a sú ľudia, či dokonca celé krajiny, ktorí si z nej ťažkú hlavu nerobia. Švédi opatrenia ani nezačali robiť a napr. v Nemecku sa rozhodli organizovať tímový šport. Ukáže budúcnosť, že na obavy nebol dôvod a opatrenia boli zbytočné?
V Nemecku cez víkend hlásili vyše 91 100 infikovaných osôb, počet obetí už prekročil 1 100. Napriek tomu tam ožíva futbal. Už v piatok začali trénovať futbalisti Eintrachtu Frankfurt, v pondelok sa pridajú Bayern Mníchov, 1. FC Kolín a Fortuna Düsseldorf. Hoci všade za prísnych bezpečnostných a hygienických opatrení.
Optimizmus vlial do ich plánov aj nemecký virológ Alexander Kekule, ktorý si myslí, že pri dodržaní mimoriadne prísnych predpisov je možné už v máji bezpečne obnoviť sezónu v nemeckých futbalových súťažiach. Švédom počet infikovaných osôb stúpol na 6 000 a 33 obetí. Prudký nárast počtu obetí v Štokholme, pochopiteľne, vedie k spochybňovaniu a nedôvere voči rozhodnutiam švédskej vlády.
Kým drvivá väčšina európskych krajín pristúpila k prísnym opatreniam na zastavenie šírenia nákazy, Švédi sa vybrali inou cestou. Môžu aj naďalej navštevovať reštaurácie či rôzne služby, ako napríklad kaderníctva, a ich deti chodia každý deň do škôl. Liberálny prístup švédskej vlády, ktorá sa snaží minimalizovať dopad epidémie na ekonomiku, je terčom kritiky.
Švédsky premiér Stefan Lofven tento týždeň na tlačovej konferencii na otázku, či nie je šírenie nákazy v domovoch dôchodcov znakom toho, že vládna stratégia zlyháva, reagoval: „Nemyslím si, že je to príznakom toho. Takto je to v celej Európe. Od začiatku tvrdíme, že veci sa musia najprv zhoršiť, kým sa začnú zlepšovať.“