TASR o tom informovala Katarína Mikulová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ). Veľká časť Tarbucky je v súčasnosti nevyužívaná, tvrdí Mikulová. Pasienky a väčšina viníc sú opustené niekoľko rokov. Mikulová hovorí, že územie tak zarastá náletovými drevinami, ako sú trnky či ruže, a rozpínavými trávami, z ktorých sa hromadí veľké množstvo stariny.
"Na území sa vo veľkom šíria invázne rastliny ako pajaseň žliazkatý a agát biely. Tieto nepôvodné dreviny významne ohrozujú prírodné bohatstvo Tarbucky. Nie nadarmo sú zaraďované medzi najnebezpečnejšie invázne druhy sveta. Sú schopné výrazne meniť okolité podmienky, obmedzujú v raste pôvodné rastlinstvo," hovorí Mikulová.
Približuje, že trnky, šípky či agát sa po vyrezaní silne zmladzujú. Kozy jedením drevín zmladenie potláčajú. BROZ pomohlo na Tarbucku postaviť aj ohradu pre kozy, aby neutekali do okolitých viníc a polí. Územie by vďaka kozám malo byť ľahšie prechodné. V lokalite má byť podľa Mikulovej osadený aj náučný panel, ktorý bude informovať o význame vrchu.
"V rámci projektu LIFE Sub-pannonic zavádzame v spolupráci s miestnymi hospodármi pastvu na dlho zanedbaných pasienkoch. Takto sa minulý rok podarilo obnoviť pastvu kôz aj nad Kráľovským Chlmcom na Veľkom Kopci," povedala Mikulová. Vrch Tarbucka sa nachádza nad obcami Streda nad Bodrogom, Veľký Kamenec a Malý Kamenec v okrese Trebišov. Vďaka prírodným hodnotám bola Tarbucka vyhlásená za územie európskeho významu, priblížila Mikulová.