Za prísnych bezpečnostných opatrení takmer dve tisícky ľudí nastúpili opäť do práce. „Spustili sme výrobu na dve zmeny oproti štandardnej prevádzke,“ potvrdil hovorca automobilky Kia Ján Žgravčák s tým, že je pre nich prvoradé zdravie zamestnancov a ich rodín. „Zaviedli sme všetky preventívne opatrenia, ktoré vláda, krízový štáb a Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiline nariadili a odporúčajú,“ pokračoval Žgravčák a dodal, že so zamestnancami priebežne komunikovali od začiatku marca.
„Pýtali sme sa našich zamestnancov, ak by sme výrobu spustili 6. apríla, či je to v poriadku. 96 percent ľudí odpovedalo, že je pripravených nastúpiť do práce,“ prezradil hovorca s dôvetkom, že Kia tak pružne reaguje na vývoj na trhu. „Počet objednávok z EÚ klesol, ale Kia nevyrába iba pre Európu, ale pre celý svet. Momentálne evidujeme množstvo objednávok z krajín Blízkeho východu, Afriky, Ázie. Zatiaľ máme ale čo vyrábať a momentálne platí výrobný plán, že do konca apríla budeme pokračovať v dvojzmennej prevádzke,“ dodal Žgravčák.
Znovuotvorenie výroby sprevádzalo množstvo bezpečnostných opatrení. „Automobilová výroba beží tak, že ľudia sa nestretávajú v tesnom kontakte. Majú rúška, ktoré im boli rozdané, posilnili sme preventívne opatrenia, čo sa týka umývania rúk a dezinfekcie. Rozšírili sme sedenia v kantínach, aby neboli ľudia v tesnom kontakte, kde je možné, sú urobené plexisklové zábrany,“ vysvetlil hovorca automobilky s tým, že každý zamestnanec si už môže doma odmerať teplotu a ak tá presahuje 37,5 °C, nemá ísť do práce.
„V každom autobuse, ktorý do nášho závodu prichádza, je k dispozícii teplomer. Na vstupe do závodu sú pripravené dva stany s termokamerami, kde sa počas plynulej chôdze odmeria teplota každého zamestnanca. Snažíme sa obmedziť vytváranie radov a zástupov. Radšej byť príliš opatrný, ako spôsobiť nejaký problém,“ vysvetlil J. Žgravčák s tým, že zamestnancom, ktorí nastúpia do práce, beží normálny plat. Nie všetci zamestnanci nastúpili do práce s nadšením. „Vnímam to tak, že sa mala výroba zastaviť.
Je dobré mať príjem, ale ide hlavne o zdravie. Pracuje tu masa ľudí, v jednej zmene je cez tisíc zamestnancov, a keď prídeme domov, môžeme nakaziť niekoho z rodiny,“ prezradil jeden zo starších zamestnancov. Ďalší takisto priznal obavy. „Každý má, samozrejme, strach, ale to je normálna vec. Som rád, že pracujem.“ prezradil Patrik Kováč a pokračoval: . „Mať osem hodín rúško na linke však nie je žiadna sranda. To, že prinesiem domov peniaze, beriem ako podstatnú vec a znovuzavedenie výroby vnímam pozitívne.“