Niektoré oddelenia či celé kliniky sa postupne premenili na takzvané červené zóny. V najkrízovejšom variante by sa celé zdravotnícke zariadenia zmenili na tzv. COVID nemocnicu. Nový Čas zistil, ako sú na tom zdravotnícke zariadenia v Bratislave, Košiciach, Martine a Trnave.
V Bratislave bude červenou zónou celá jedna nemocnica a ešte aj jej niektoré bloky, v Martine dva pavilóny a v Košiciach niekoľko kliník a jedno oddelenie. Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) už na tento účel vyhradila pavilón infektológie na Kramároch. Ďalšími plánovanými červenými zónami sú budova kliniky geriatrie a monoblok Nemocnice akademika L. Dérera. Nateraz ide o 540 lôžok, vzhľadom na vývoj situácie ich môže pribudnúť.
„Priestory v nemocnici pripravujeme, plánujeme rozmiestniť prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu, mapujeme technické zázemie a ostatné prístrojové vybavenie,“ povedala hovorkyňa UNB Eva Kliská. Aj v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach sú už nachystaní. Upútavky a smerovníky červenej farby znázorňujú priestor, v ktorom chystajú vyšetrenia a hospitalizáciu rizikových pacientov.
Na hospitalizáciu a liečbu ľudí s koronavírusom vyčlenili kliniku infektológie a lôžka na ďalších dvoch klinikách a na jednom z dvoch neurologických oddelení. „Spolu je to 80 lôžok. V prípade potreby vieme počet navýšiť, všetko závisí od vývoja situácie,“ informovala hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková. V Trnave sa celá červená zóna nachádza v Pavilóne chirurgických disciplín, ktorá je izolovaná od ostatných oddelení pavilónu.
Štát zatiaľ pred vypuknutím epidémie a nárastu počtu chorých nakupuje pľúcne ventilácie, ktorých chce mať aspoň tisíc. Cez víkend premiér k fungujúcim piatim stovkámi podpísal zmluvu na výrobu ďalších 300 z dielne slovenskej spoločnosti Chirana. Okrem toho objednáva ministerstvo ďalších 138 prístrojov od domácich obchodníkov s potrebami pre zdravotníctvo. Matovič hovorí, že dostatočný počet ventilácií budeme mať do konca júna, pričom najväčší nával v nemocniciach sa zatiaľ očakáva až v júli.
- Klinika infektológie a geografickej medicíny
- Klinika geriatrie
- monoblok Nemocnice akademika Ladislava Dérera
- všetky na Kramároch
- spolu: 540 lôžok
Červená nemocnica
Červená nemocnica podlieha veľmi prísnym bezpečnostným opatreniam. Všetci zdravotníci, ktorí sa budú starať o infikovaných, musia absolvovať odborné školenie a chrániť sa špeciálnymi ochrannými prostriedkami. „Ak si to bude situácia vyžadovať, máme k dispozícii medikov a dobrovoľníkov,“ dodala hovorkyňa UNB E. Kliská.
Ostatných pacientov preložíme
Eva Kliská, hovorkyňa UNB
- Pacienti, ktorí nie sú COVID-19 pozitívni a ktorí si vyžadujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť, budú umiestnení do ďalších našich nemocníc (Ružinov, Antolská, Staré Mesto, Podunajské Biskupice), kde bude o nich plnohodnotne postarané.
- Klinika infektológie
- Novovytvorená červená zóna – červený urgentný príjem v Pavilóne chirurgických disciplín
- Interné oddelenie
- Traumatologicko-ortopedické oddelenie
- Chirurgické oddelenie
- Neurologické oddelenie
- spolu: 144 lôžok
Matej Martovič, hovorca Fakultnej nemocnice Trnava
- V tejto zóne bude pracovať personál Urgentného príjmu FN Trnava. Nemocnica spúšťa aj testovanie formou drive-in. Celá červená zóna sa nachádza v Pavilóne chirurgických disciplín, ktorý je izolovaný od ostatných oddelení pavilónu. V rámci zóny je aj miestnosť vyčlenená na urgentné zákroky a lôžková časť na zotavenie pacienta po zákroku.
- Klinika infektológie a cestovnej medicíny a Klinika pneumológie a ftizeológie (pavilón č. 5)
- Klinika detskej chirurgie (starý chirurgický pavilón č. 4)
- spolu: 109 lôžok
Máme dva pavilóny
Katarína Kapustová, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Martin
- Máme kompletne pripravené dva samostatné pavilóny. Dospelí pacienti sú aktuálne liečení na infekčnej a pľúcnej klinike, čo sú pracoviská v jednom samostatnom pavilóne. Pre detských pacientov s podozrením na koronavírus, prípadne s potvrdeným koronavírusom, máme pripravený starý chirurgický pavilón. Aktuálne máme na boj s koronavírusom vyčlenených 109 lôžok. Takýto model považujeme za priechodný aj z dlhodobejšieho hľadiska, pričom nebude ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti u COVID negatívnych pacientov.
- Klinika infektológie a cestovnej medicíny
- Klinika pracovného lekárstva a klinickej toxikológie
- Klinika pneumológie a ftizeológie
- Neurologické oddelenie
- všetky na Rastislavovej 43
- spolu: 80 lôžok
Špeciálny triediaci stan pred Univerzitnou nemocnicou L. Pasteura pomáha rýchlejšej orientácii pacientov. „Dnes prišlo už asi 80 pacientov, ktorým sme zmerali teplotu, poskytli základné informácie a dali podpísať prehlásenie, že nemali cestovateľskú anamnézu a ani ich nenavštívila žiadna osoba z ich domácnosti, ktorá by mala cestovateľskú anamnézu,“ povedal v bielom plášti odetý dobrovoľník Bence Szabó, ktorý je medikom a tento rok končí vysokú školu
. Formou drive-in od pondelka (23. marca) testujú pacientov, ktorí sa predtým telefonicky nahlásili na Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Medici s nimi telefonicky vyplnili žiadanku na vyšetrenie.