Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Teraz tieto profesie podľa nej vykonáva celosvetovo asi 27,9 milióna ľudí, avšak len 19,3 milióna z nich má zodpovedajúce vzdelanie. Asi 90 percent zamestnancov v opatrovateľských profesiách tvoria ženy. "Zdravotné sestry a ošetrovatelia sú chrbticou nášho zdravotníckeho systému. Dnes je rad z nich v prvej línii bitky proti covid-19," uviedol šéf OSN Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Medzi rokmi 2014 a 2018 sa počet sestier zvýšil podľa správy asi o 4,7 milióna, ďalej ich ale takmer šesť miliónov chýba. Najväčší nedostatok zdravotníckeho personálu majú chudobné krajiny v Afrike, juhovýchodnej Ázii, na Blízkom východe a v Južnej Amerike. Podľa správy WHO sú zdravotné sestry a ošetrovatelia v priemere relatívne mladí. "Existujú ale značné rozdiely medzi regiónmi, v Amerike a Európe sú v priemere výrazne starší," stojí v dokumente. V mnohých krajinách sveta tak podľa WHO hrozí starnutia tejto profesijnej skupiny a budúci nedostatok sestier a ošetrovateľov.
Organizácia vo svojej správe kritizuje aj to, že mnohé krajiny sveta sa vo veci náboru nových sestier do zdravotníctva "slepo spoliehajú na migráciu". Zhoršujú tak okrem iného situácii v chudobných krajinách. "Osemdesiat percent zdravotných sestier a opatrovateľov na svete v súčasnosti vykonáva svoju profesiu v prospech 50 percent svetovej populácie," uviedla spoluautorka štúdie Mary Watkins. Vyzvala preto, aby sa všetky štáty postarali o to, aby vzdelávali dostatok vlastného opatrovateľského personálu.