Aké podmienky musíte spĺňať a koľko eur môžete získať? Prvá pomoc je na ceste! Zamestnávatelia, ktorí museli zavrieť prevádzky, môžu už od pondelka žiadať o príspevok na náhradu mzdy zamestnanca. Štát nahradí až 80 percent priemerného zárobku konkrétneho človeka, najviac 1 100 eur mesačne. „Prvý prípad je, keď zamestnanci pracujú u zamestnávateľa, ktorý bol pre korona krízu zatvorený rozhodnutím vlády, teda rozhodnutím hlavného hygienika,“ povedal minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
Ďalšie opatrenia sú na ceste. Dnes, v stredu, ústredie práce spustí schému pomoci pre podnikateľov, ktorým v dôsledku pandémie klesli tržby najmenej o 20 percent. Pomoc vo forme príspevku na náhradu straty príjmu môžu využiť aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré nikoho nezamestnávajú.
Niektorí nedostanú nič
„Rozdelenie vychádza z faktu, či ide o zamestnávateľa, ktorý musel zatvoriť prevádzku a platiť náhrady zamestnancom, o zamestnávateľa, ktorý nemusel zatvoriť prevádzky, ale zaznamenal pokles tržieb, alebo o SZČO bez prevádzky, ktoré v súvislosti s mimoriadnou situáciou zaznamenali pokles tržieb,“ hovorí poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska Jaroslava Lukačovičová. Mnohí podnikatelia sa k peniazom nedostanú.
Pri príspevku na náhradu mzdy sa za zamestnanca nepovažuje dohodár, spoločník či konateľ bez pracovnej zmluvy ani dobrovoľník. Vláda nemyslela ani na živnostníkov, ktorí mali také nízke príjmy, že nemusia platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Napríklad teraz sa to týka každého, kto v roku 2018 nezarobil aspoň 5 724 eur.
Jedným z nich je Košičanka Andrea (51), ktorá robí profesionálnu masérku. „Ľudia ako ja nemajú iný zdroj príjmov. Hľadám si brigádu, ale nájsť ju je momentálne nereálne,“ dodala. Lukačovičová si myslí, že vylúčenie niektorých skupín podnikateľov je vo veľkej miere spravodlivé. „Jedinými, ktorých toto vylúčenie môže postihovať nespravodlivo, sú SZČO s naozaj nízkymi príjmami. Môžu to byť hlavne drobní podnikatelia a podnikateľky v regiónoch,“ dodáva Lukačovičová.