Po tom, ako bola predstavená pomoc pre živnostníkov a menšie spoločnosti, prišli na rad aj oni. S predstaviteľmi štátu včera rokovali o opatreniach, ktoré by chceli zaviesť. A celkom si porozumeli. Čo konkrétne pre nich urobí štát, predstavia v najbližších dňoch. Princíp by mal byť podobný tomu, ako pri menších zamestnávateľoch.
Predstavitelia zamestnávateľských zväzov a združení včera rokovali s vládou o opatreniach na ich podporu v čase boja s koronavírusom. Podľa vyjadrení oboch strán našli spoločnú reč a dohodli sa. „Zásadnou vecou, na ktorej sme sa dohodli je, že vláda ešte tento týždeň príjme opatrenia, ktoré sa budú týkať veľkých spoločností, ktoré pôsobia na Slovensku. Rozhodujúce je to, aby sme udržali zamestnanosť, aby sme ľudí neposielali na úrady práce,“ povedal Peter Mihók, prezident Slovenskej obchodnej priemyselnej komory.
Ako dodal, dôležité je, aj aby sme si udržali konkurencieschopnosť. „Veľmi ma potešilo, že všetky návrhy, body tohto zoznamu sú triezve, vo veľkej väčšine oprávnené,“ zhodnotil návrhy zamestnávateľov minister hospodárstva Richard Sulík. Podľa predsedu vlády Igora Matoviča chcú vyslať jasný signál aj veľkým firmám, že ich nenechajú v štichu.
„Rovnako, ako sme pomohli malým a stredným podnikateľom, pomôžeme aj veľkým,“ vysvetlil premiér. Ako dodal, počíta s tým, že konkrétnosti predstavia v najbližších dňoch. Zástupcovia veľkých zamestnávateľov sa s vládou dohodli na pravidelných stretnutiach, na ktorých budú riešiť problémy ekonomiky.
Toto navrhujú firmy štátu
1. Štát by mal prevziať časť nákladov na mzdy zamestnancov (podľa vzorca: 60 % príspevok štátu, 20 % príspevok zamestnávateľa a 20 % príspevok zamestnanca)
2. Vyhlásenie moratória pre podnikateľov na splácanie úverov, leasingových splátok vrátane úrokov z nich.
3. Pozastaviť účinnosť zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Uprednostniť by sa mala reštrukturalizácia pred konkurzom, je to po vzore Nemecka.
4. Zmeniť systém stanovovania poplatkov za distribúciu elektriny a plynu tak, aby sa tieto faktúrovali len v takej výške, akú odberateľ počas mesiaca využil.
5. Vyčleniť dostatok úverových zdrojov prostredníctvom EXIMBANKY, SZRB, SIH pre všetky podnikateľské subjekty na bezúročné pôžičky.
6. Uzákoniť kompetenciu pre ministerstvo hospodárstva, udeliť individuálnu štátnu pomoc podnikom v odôvodnených prípadoch.
7. Vypracovať schému kompenzácií, ak podnik vyrába, ale pre sprísnenie podmienok mu vzrástli výrazne náklady.
Opatrenia pomôžu trhu práce
- Z doterajších poznatkov očakávame, že najvýznamnejší dopad na ekonomiku bude viditeľný už v priebehu prvej polovice roka 2020 a potom by malo začať oživenie – ale presne aké rýchle bude, je momentálne ťažké odhadnúť. My predpokladáme postupný návrat k pozitívnemu rastu ekonomiky.
Trh práce tiež pocíti vplyv náročnej ekonomickej situácie, aj keď opatrenia zo strany štátu môžu dopady zmierňovať. Zatiaľ predpokladáme v tomto roku nárast miery nezamestnanosti na 7,8 %, pri prepade zamestnanosti o 2,2 %. Tento vývoj by však mal byť dočasný a už v budúcom roku očakávame postupné zlepšovanie.