Hotový by mohol byť do niekoľkých mesiacov. Podľa AV by odhalil vírus skôr, než sa u ľudí začnú tvoriť protilátky. Za Akadémiu vied to v tlačovej správe uviedla Markéta Růžičková. Podľa vedúcej tímu Hany Lísalovej má byť biosenzor vysoko citlivý, prenosný a má odhaliť vírus nielen v telesných tekutinách, ale aj v steroch z oblekov či v obyčajnej vode.
Biodetekčné systémy sú založené na báze ultra-rezistentných polymérnych povrchov a pri kontakte s biologickými médiami nestrácajú funkčné rozpoznávacie vlastnosti. Základ biosenzoru sú výmenné polymérne biočipy. Rýchlejšej príprave napomáha to, že sa navrhovaný postup odvíja z procesu, ktorý už vedci predtým riešili. Pracovali totiž na vývoji biodetekčného systému pre rýchle odhalenie patogénov v potravinách.
"Počas dvadsiatich minút sme napríklad priamo detekovali baktérie Escherichia coli O157: H7 alebo Salmonella typhi v homogenizovanom hamburgere," podotkol Alexandr Dejneka, ktorý na vývoji biosenzoru spolupracuje. Baktérie sa podarilo preukázať už v rádovo jednotkách na mililiter vzorky. Podobnú citlivosť zaznamenali aj pri detekcii vírusu hepatitídy A v ďalších vzorkách potravín.
Budúce testovanie systému je potom podľa AV predbežne dohodnuté na parazitologickom ústave Biologického centra AV a Prírodovedeckej fakulte Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach. Vedci predpokladajú, že ak pôjde výskum dobre aj naďalej, mohli by pripraviť funkčné prototypy do niekoľkých mesiacov. Na akademických pracoviskách podľa AV môžu vzniknúť stovky biočipov, pre rozsiahlejšiu výrobu by potom bolo nutné nadviazať spoluprácu s firmami.