Jej autorom je košický astrofotograf Tomáš Slovinský, ktorý ňou chcel poukázať na dôvod, prečo na oblohe "strácame" hviezdy. "Táto panoramatická snímka nie je len typicky peknou fotografiou, ktorá zaujme širokú verejnosť, no najmä preukazuje fakt, ako svetelné znečistenie vplýva na kvalitu nočnej oblohy. S podobnou reálnou panoramatickou fotografiou som sa zatiaľ nestretol, preto je možné, že je prvá svojho druhu," uviedol Slovinský.
Ako TASR ďalej informoval, fotografia vznikala šesť dní v rovnakom čase - približne o 3.30 h - na šiestich miestach s rôznym stupňom svetelného znečistenia. Bolo to v Košiciach, Košických Olšanoch, Ďurďošíku, v Košickom Klečenove v časti Borda, v obci Beňatina a za obcou Runina v Poloninách. "Jej spracovanie si vyžadovalo približne dva dni, preto sa dá povedať, že za touto fotografiou stojí viac ako týždeň cestovania a práce. Výsledok však stál za to," priblížil Slovinský, ktorý stojí na čele občianskeho združenia Astronómia pre všetkých.
Svetelné znečistenie je nadbytočné svetlo rozptýlené v ovzduší, umelo vytvorené človekom, ktoré neznečisťuje Zem či ľudí, ale nočnú oblohu. Zatiaľ čo v mestách vidieť sotva zopár hviezd, na miestach s tmavou oblohou, ako sú na Slovensku napríklad Poloniny, možno podľa Slovinského napočítať tisíce hviezd, voľnými očami pozorovať kontrastnú Mliečnu cestu či iné zaujímavosti, ako je galaxia v súhvezdí Andromeda.
Pocty sa dostalo mladému Slovákovi aj vlani, keď sa jeho zimná snímka oblohy z Múzea oravskej dediny v Zuberci stala na webstránke NASA fotografiou Štedrého dna. Astronomická snímka dňa (Astronomy Picture of the Day) je projekt s cieľom znázorniť fascinujúci vesmír spolu s krátkym vysvetlením od profesionálneho astronóma.