Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov vyzvala vládu SR, aby zabezpečila, že obrana ľudských práv bude stredobodom akýchkoľvek opatrení, ku ktorým krajina pri riešení zdravotnej krízy pristúpi. Podľa ľudskoprávnej organizácie pandémia ešte zhoršuje zraniteľnosť Rómov v segregovaných osadách a odhaľuje, aké ťažké je pre nich dodržiavanie odporúčaní v oblasti verejného zdravia. Agentúru SITA o tom informovala koordinátorka kampaní AIS Natália Šmídová.
Amnesty pripomína, že medzi dlhodobé problémy patrí nedostatočný prístup k vode a hygiene v neformálnych rómskych osadách. Pandémia podľa AIS ukázala aké ťažké je tam dodržiavanie odporúčaní v oblasti verejného zdravia. Preto vyzýva vládu SR, aby prijala opatrenia na zabezpečenie okamžitého prístupu k primeraným, dostupným a bezpečným zdrojom vody a k hygienickým zariadeniam, ktoré sú nevyhnutné na spomalenie šírenia vírusu pre všetkých ľudí žijúcich v neformálnych osadách. „Domácnosti, ktoré nie sú schopné za vodu platiť, mali by ju dostávať bezplatne v množstve primeranom na naplnenie svojich spotrebných a hygienických potrieb. Slovenská vláda musí ľudí podporovať tiež formou primeraných sociálnych a materiálnych príspevkov, ktoré im umožnia dodržiavať opatrenia v oblasti verejného zdravia," konštatuje AIS.
Vláde tiež pripomína, že využitie armády pri plnení úloh, ako je zaistenie verejného poriadku a bezpečnosti počas testovania ľudí na ochorenie Covid-19, musí byť v súlade s medzinárodnými normami o použití sily. „Pokiaľ ide o zodpovednosť za pochybenia, príslušníci vojenských zložiek musia pri výkone svojich úloh v oblasti udržiavania verejného poriadku podliehať rovnakej miere zodpovednosti ako všetky ostatné verejné orgány. Vojenským zložkám prítomným pri výkone civilných povinností by mali byť poskytnuté potrebné pokyny, výcvik a vybavenie, aby boli schopné dodržiavať medzinárodné normy a nariadenia," konštatuje organizácia.