Ako v stredu informovala agentúra AP, zámer vytvoriť takýto poradný orgán pápež oznámil na záver vlaňajšej synody venovanej špecifikám pastorácie v Amazónii. Ide už o v poradí druhú komisiu tohto druhu. Má desať členov, s rovným zastúpením mužov a žien pochádzajúcich zo Spojených štátov a šiestich európskych krajín.
Diakon je v katolíckej a pravoslávnej cirkvi duchovný s vyšším vysvätením (nižším ako kňaz), ide o prvý stupeň sviatosti kňazstva. V rímskokatolíckej cirkvi je oprávnený krstiť a kázať. Za diakona môže byť vysvätený aj ženatý muž. Žena sa diakonkou nemôže stať, aj keď niektorí historici tvrdia, že v ranej kresťanskej cirkvi tento úrad zastávali.
V reakcii na žiadosti žien, aby v cirkvi 21. storočia zastávali významnejšiu rolu, František už v roku 2016 vytvoril komisiu, ktorá mala za úlohu prebádať ženský diakonát v ranej cirkvi. Členom komisie sa však nepodarilo dospieť ku konsenzu a napokon ukončili svoju činnosť. Vysviacka žien za diakonky sa opäť stala témou diskusií počas vlaňajšej synody o Amazónii, keď ju niektorí tamojší biskupi označili za jednu z možností, ako vyriešiť nedostatok kňazov na tomto rozľahlom území. František toto ich stanovisko podporil, preto vznikla nová komisia o ženskom diakonáte, ktorá by však podľa AP zrejme mala zohľadniť skúsenosti katolíckych veriacich v amazonskom regióne.
Oponenti tvrdia, že dovoliť ženám stať sa diakonkami by mohlo otvoriť cestu smerom k vysviacke žien za kňažky. Katolícka cirkev si vyhradzuje tento úrad pre mužov a tvrdí, že Ježiš si vybral za svojich 12 apoštolov iba mužov. Pápež František opakovane potvrdil túto trvalú prax v rámci cirkvi. Popri tom ale zdôrazňuje, že "neexistuje cirkev bez ženskej dimenzie, pretože ona sama je ženského rodu."
Nová komisia má ako svojho predsedu arcibiskupa stredotalianskeho mesta L'Aquila, kardinála Giuseppeho Petrocchiho. Na poste podpredsedu je zástupca vplyvnej vatikánskej Kongregácie pre náuku viery.