Elektrinu totiž potrebujú nielen pľúcne ventilátory, ale celé nemocnice, obchodné reťazce, bezpečnostné zložky i čerpacie stanice a vodárne. TASR o tom v stredu informoval Miroslav Gejdoš, hovorca spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD), s tým, že SSD stáli mimoriadne opatrenia doteraz do 300 000 eur a náklady ešte porastú.
Ako Gejdoš zdôraznil, SSD sa pripravuje aj na krízový scenár, keď môže byť potrebné úplne uzavrieť dispečingy pred vonkajším svetom a operátori budú musieť zostať v karanténe na pracovisku. "Vieme im zabezpečiť zásobovanie potravín a ďalších potrebných vecí. Z našich rekreačných zariadení sme doviezli postele či chladničky a zabezpečili výbavu na to, aby tam mohli v prípade núdze stráviť nevyhnutný čas v absolútnej izolácii a ďalej riadiť sústavu," priblížil Ľubomír Kollárik, predseda krízového štábu SSD.
Podľa neho len málokto si uvedomuje, že aj títo ľudia sú kľúčoví na chod štátu a spoločnosti. V súčasnej situácii sú nenahraditeľní. Časť dispečerov pracuje v Žiline a ďalší v záložnom dispečingu na inom mieste. "Snažíme sa ich čo najviac izolovať. Nesmú používať verejnú dopravu, pracovisko si pravidelne dezinfikujú, dostali germicídne žiariče na čistenie vzduchu a bežné ochranné prostriedky. Pristúpili sme k stavebným úpravám priestorov, aby sme ich maximálne ochránili," vysvetlil Kollárik.
ZSD: Zabezpečí plynulú distribúciu elektriny aj počas veľkonočných opatrení
Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) je pripravená na to, aby aj v čase mimoriadnych veľkonočných opatrení zaistila udržateľný prevádzkový režim. Technickí pracovníci dostali od zamestnávateľa potvrdenie o tom, že práce vykonávajú v rámci celého distribučného územia spoločnosti. Sú tak pripravení poskytnúť istotu bezpečnej a neprerušovanej dodávky elektriny. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Michaela Dobošová.
Priblížila, že rovnako je zabezpečené aj dispečerské riadenie, keďže dispečeri zodpovedajú za chod distribučnej sústavy, teda riadia jej prevádzku. ZSD má štandardne dve riadiace centrá s nepretržitou prevádzkou, ktoré sa nachádzajú v Bratislave a Nitre, teraz k nim pribudlo tretie v Trnave. Pracovníci dispečingu sú zároveň izolovaní od ostatných pracovníkov, aby bola zabezpečená ich ochrana pred nákazou v maximálnej možnej miere. Pripravujú sa aj na situáciu, keď by sa opatrenia ešte sprísnili a boli by nútení zostávať na pracovisku nepretržite aj dlhšiu dobu.