Podľa nej nám hrozí oveľa horší hospodársky prepad ako v iných krajinách. Čo vytýka súčasnej vláde a akú radu dala šéfovi slovenského kabinetu?!
Opatrenia a súhrn zákazov a príkazov okolo Veľkej noci priniesli nezhody v koalícii. Strany SaS a Za ľudí nezdvihli ruku za opatrenia, s ktorými prišiel na vládu premiér. V stredu totálne kolabovala doprava, ľudia hromžili, meškali do práce, boli takéto obmedzenia podľa vás potrebné?
- Je nespochybniteľné, že ochrana zdravia je zásadná. Sú krajiny, kde vláda apeluje na občanov, aby boli zodpovední a občania to rešpektujú, aby bol vírus pod kontrolou. Sú to krajiny s funkčnou demokraciou, s vysokou mierou sociálnej súdržnosti a dôvery voči verejnej politike, vede a médiám. Na Slovensku zažívame dlhodobo nedôveru v štát, sme rozbití politicky, tak sa pristupuje k reštrikciám a príkazom.
Sú tu aj nedisciplinovaní občania, ale tí budú takí vždy, lenže ich prísnejšími opatreniami neobmedzíme, naopak, viac sa dotýkajú reštrikcie práve tých disciplinovaných. Slovensko sa pritom radí ku krajinám, ktoré majú najprísnejšie opatrenia a preto za úvahu stojí, či boli nutné aj v pracovné dni pred Veľkou nocou. Neplatí, že väčšina ľudí pracuje či môže pracovať z domu, pred koronakrízou to boli len necelé 4%, dnes je ich možno jedna pätina. A potom sú tu zážitky, že ľudia sa nevedia dostať na pracovisko.
Súčasný premiér Igor Matovič razí cestu, že treba všetko tlmiť, dať čas zdravotníctvu pripraviť sa na ťažké obdobie , je to správne riešenie?
- Starostlivosť o zdravie má ísť ruka v ruke s ekonomikou, musí byť pripravený plán na obnovenie jednotlivých oblastí hospodárstva. Niekoľko týždňov sme potrebovali, aby sme zabránili masívnemu šíreniu nákazy a pripravili zdravotnícke zariadenia. Ale potrebujeme cieľ, ako obnoviť ekonomiku.
Cena ľudského života je nevyčísliteľná, ale bez akéhokoľvek zľahčovania, zomierajú nám stovky ľudí na chrípku, a nedokážeme tomu zabrániť, nech nasadíme akékoľvek nástroje. Sú jednoducho v živote situácie, ktoré nedokážeme zvrátiť. To, čo dokážeme urobiť je, že dostaneme vírus pod kontrolu. Dávam ako príklad Nemecko, kde sa robí 50-tisíc testov denne. Nám sa až teraz-teraz rozbiehajú testy, ktoré nám ako-tak dovoľujú predpovedať vývoj pandémie. V tomto by som chcela vyzdvihnúť úlohu našich vedcov, ktorí prišli s vlastnou výrobou testovacích sád.
Je v niečom táto situácia podobná, ako keď ste boli premiérkou a čelili ste finančnej kríze?
- Tá kríza bola asymetrická, lebo niektorých krajín sa nedotkla vôbec. Táto kríza je symetrická a zasiahla celý svet. Potrebujeme vedieť harmonogram krokov, akýsi plán, ako sa budeme ďalej správať. Je jasné, že nehovoríme o týždňoch. Ale my vieme povedať, že niekoľko týždňov potrebujeme na lokalizáciu ohnísk, schopnosť odhaliť sieť ohrozených, izolovať ich a určiť karanténu. Zároveň by sme mali pripravovať operatívne tímy, ktoré budú monitorovať, zachytávať zamestnancov pri postupnom obnovení ekonomiky.
To znamená, že súčasná vláda ich nerobí?
- Slovensko je citlivé na krízy , lebo sme otvorená ekonomika. Náš ekonomický rast bol opretý o spotrebiteľský dopyt, rast miezd, nárast zamestnanosti, zvýšenia súkromnej spotreby a rozširovanie exportných kapacít. Všetky tieto faktory sú v útlme, čaká nás ekonomická recesia a riziko zvýšenia nezamestnanosti.
Zníženie príjmu už dnes posúva nízkopríjmové domácnosti do rizika chudoby. Vieme to čiastočne tlmiť len tak, že začneme ekonomiku obnovovať v čo najskoršom možnom termíne. Čiže systémom sínusoidy. Otvoriť, testovať a v prípade rizík utlmiť a zasa otvoriť. Inak to nepôjde. Naťahovanie núdzového stavu dlhodobo nie je možné.