"Dodávky potravinovej pomoci budú pravdepodobne ešte viac narušené v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19," povedal Maas a dodal, že nebezpečenstvo nákazy je pre ľudí trpiacich podvýživou väčšie.
Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell v stredu takisto varoval, že "pre mnohé krajiny to môže byť najhoršia kríza za celé desaťročia". Cieľom EÚ je podľa Borrella podporiť v boji proti koronavírusu najzraniteľnejšie krajiny, najmä v Afrike, ale aj v Ázii, Latinskej Amerike a Karibiku.
Európska komisia (EK) a Borrell predstavili v stredu plány, ako EÚ pomocou rozsiahlych a cielených opatrení podporí partnerské krajiny v boji proti pandémii.
EÚ poskytne partnerským krajinám finančnú podporu vo výške viac ako 15,6 miliardy eur z fondov pre vonkajšiu činnosť. Hlavným cieľom je najmä zabrániť humanitárnej kríze.
Svetový potravinový program OSN (WFP) nedávno upozornil na humanitárnu katastrofu sahelských krajinách Burkina Faso, Mali a Niger, pripomína DPA. Zdravotné systémy krajín z oblasti Sahelu, kde sú aktívne islamistické teroristické skupiny, patria medzi najslabšie na svete.