A to nielen s menej podstatnými ustanoveniami, ktoré by bolo možné v budúcnosti novelizovať, ale aj s tzv. materiálnym jadrom ústavy, teda jej podstatnými ustanoveniami, ktoré sú zárukou existencie demokratického štátu.
Pred českým ústavným súdom v Brne to dnes vyhlásil prezident ČR Václav Klaus. Rozhodovanie ústavného súdu o Lisabonskej zmluve označil za najdôležitejšie v jeho doterajšej histórii.
Klaus sa tak oprel do argumentácie vlády, ktorá s doktrínou tzv. materiálneho jadra ústavy prišla na konci júna. Podľa prezidenta je nesprávne deliť ústavu na podstatné a menej podstatné ustanovenia, ale aj v prípade, ak by ústavný súd na tento postup pristúpil, Lisabonská zmluva českej ústave odporuje.
" Lisabonská zmluva nie je v súlade s ústavným poriadkom ČR. Je v rozpore nielen s čiastkovými ustanoveniami ústavy, čo by sa eventuálne dalo zmeniť nejakou ústavnou novelou, ale Lisabonská zmluva je v rozpore aj so základnými ústavnými princípmi, ktoré sú podľa doktríny materiálneho jadra ústavy nedotknuteľné a nezmeniteľné," zdôraznil prezident pred plénom ústavného súdu.
Václav Klaus dnes pred súdom zopakoval svoje hlavné argumenty o rozpore Lisabonskej zmluvy s Ústavou ČR, ktoré už písomne formuloval pred časom, ale pripojil aj jednu celkom novú skutočnosť: Súdu pripomenul jeden jeho verdikt z roku 2006 ohľadne kvót EÚ na výrobu cukru, keď český súd "odmietol uznať doktrínu európskeho súdneho dvora o absolútnej prednosti komunitárneho práva". Ak by český ústavný súd teraz konštatoval, že Lisabonská zmluva českej ústave neodporuje, podľa Klausa by tak tento svoj dva roky starý verdikt poprel.
"Pokiaľ táto zmluva vstúpi do platnosti, zmení sa tak medzinárodné postavenie, ako aj vnútorné pomery nášho štátu. Oslabená bude aj váha našej krajiny pri rozhodovaniach, ktoré v EÚ prebiehajú. Tým všetkým sa zmenia aj podmienky nášho členstva, s ktorým naši občania vyslovili súhlas v referende o prístupovej zmluve."
"Demokraticky konštituované orgány nášho štátu budú zbavené možnosti rozhodovať o mnohých oblastiach verejného života. Rozhodovanie bude odovzdané do únijných rúk, ktoré dostatočnej demokratickej kontrole nepodliehajú. Tým sa navyše umožní, aby svoje právomoci nad záležitosťami života našej krajiny a jej občanov ďalej rozširovali podľa vlastného uváženia, a to bez nášho súhlasu," myslí si Klaus. Prezident súdu ďalej tlmočil svoj názor, že Lisabonská zmluva by spôsobila aj obmedzenie kompetencií českého ústavného súdu.
Podľa najvyššieho českého ústavného činiteľa je Lisabonská zmluva pre demokraciu a samostatnosť nebezpečná, pretože národné kompetencie presúva na úroveň EÚ, kde nielenže nebudú podliehať takej kontrole, ako na úrovni národných štátov, ale budú môcť byť ešte ďalej posilňované bez možnosti národných štátov tento proces kontrolovať.
"Lisabonská zmluva odštartuje proces, na konci ktorého bude suverénom EÚ, ktorá bude nariadeniami alebo inou jednostrannou formou stanovovať normy a pravidlá nielen jednotlivým členským štátom, ale aj občanom týchto štátov. Ústavy štátov už nebudú ohniskami právnych poriadkov jednotlivých členských štátov, naopak, tieto právne poriadky budú svoju existenciu odvodzovať od ústavy EÚ, nech sa už bude nazývať akokoľvek, a budú musieť byť s ňou v súlade."
"Zvlášť alarmujúce je, že toto zásadné obmedzenie zvrchovanosti ČR a ďalších členských krajín EÚ nie je v texte Lisabonskej zmluvy sformulované jasne a otvorene a že nie je výslovne označené ako zámer a cieľ usporiadania, ktoré má táto zmluva priniesť," varoval Klaus s tým, že toto obmedzenie zvrchovanosti je "zašifrované v neprehľadných článkoch a ustanoveniach".
Český prezident pravdepodobne očakával, že ústavný súd bude rokovať dlhé hodiny, preto konštatovanie predsedu ústavného súdu Pavla Rychetského, že ukončuje dokazovaciu časť, Klausa nemilo zaskočilo a označil ho za deprimujúce.
"Buď ústavní sudcovia už všetko vedia, alebo vedieť ďalšie veci je nedôležité - to je pre mňa skutočne deprimujúci výsledok dnešného dňa," poznamenal prezident.
"Pán prezident, prepáčte, ale ja som ukončil dokazovanie, nie rokovanie ústavného súdu," krotil Rychetský rozhorčenie hlavy štátu.