"Údaje z Číny, do určitej miery potvrdzované aj aktuálnymi údajmi z európskych krajín či z USA, poukazujú na úzke prepojenie demografických ukazovateľov, ako sú vek a pohlavie pacientov s rizikom vzniku komplikovaných priebehov ochorenia COVID-19 vyžadujúcich hospitalizáciu, umiestnenie pacienta na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) či dokonca vedúcich k úmrtiu pacienta," uviedla Hucáková. Demografi Branislav Šprocha z Centra spoločenských a psychologických vied SAV a Vladimír Bačík z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave podľa Hucákovej pripravili analýzu "Priestorová distribúcia rizikových skupín osôb na Slovensku v spojitosti s ochorením COVID-19".
"Autori sa vo svojej analýze pokúsili kombináciou údajov zo zahraničia s aktuálnou vekovo-pohlavnou štruktúrou obyvateľstva Slovenska zmapovať obraz možných priestorových rozdielov v distribúcii rizikovej populácie a identifikovať regióny a obce, ktoré sú vystavené, vzhľadom na svoju vekovú a pohlavnú štruktúru, vyššiemu riziku vzniku vážneho priebehu ochorenia COVID-19," uviedla Hucáková. Dodala, že získané údaje by mohli predstavovať dôležitú informáciu pre regionálne a lokálne krízové štáby pri ich rozhodovaní o zdravotníckych a epidemiologických opatreniach.
Analyzované dáta podľa Hucákovej potvrdili existenciu pomerne značných rozdielov a umožnili identifikovať regióny a skupiny obcí Slovenska s nadpriemerným zastúpením osôb vystavených možnému riziku komplikovaných priebehov ochorenia COVID-19. "Vo všeobecnosti ich najvyššiu váhu autori identifikovali v okresoch stredného a juhu západného Slovenska a taktiež v niektorých okresoch na západe, v priestore medzi okresmi Myjava - Trenčín. Rovnako rizikovým sa ukázali niektoré mestské okresy hlavného mesta Bratislavy a okres Košice IV a Medzilaborce na východe Slovenska," spresnila hovorkyňa SAV.
Na druhej strane práve viaceré okresy východného a severného Slovenska, s výnimkou prihraničných okresov na severovýchode, boli podľa Hucákovej identifikované ako priestory s najpriaznivejším zastúpením osôb s možným vznikom komplikovaného priebehu ochorenia COVID-19 v miestnych populáciách. "Výsledky analýzy budú ďalej prehlbované a aktualizované o najnovšie epidemiologické poznatky," uzavrela Hucáková.