Komisárka Európskej únie pre dopravu Adina Valean podľa Reuters taktiež uviedla, že obmedzenia môžu byť upravené, aby boli v súlade s Organizáciou spojených národov. Tá by o probléme mala začať rokovať na začiatku roka 2021.
Množstvo letov bolo zrušených v dôsledku pandémie. Letecké spoločnosti hľadajú pomoc u vlád. Refundácia stoviek až tisícok leteniek ich môže priviesť na mizinu.
Valean povedala agentúre Reuters, že právne predpisy EÚ sa nedajú ľahko zmeniť. „Na zmenu tohto zákona by ste potrebovali širokú podporu ostatných inštitúcií,“ uviedla v telefonickom rozhovore a odkázala na Európsku radu a Európsky parlament.
Niektoré veľké spoločnosti už vracajú peniaze za letenky a to tak, že zákazníkom ponúkajú kupóny. Podľa niektorých odhadov by napríklad spoločnosť Lufthansa mala v druhom štvrťroku vrátiť 3,5 milióna eur.
Valean vie o problémoch s likviditou, no povedala, že vlády EÚ majú páky ako pomôcť, ktoré Európska komisia monitoruje. "Naším cieľom je povzbudiť spotrebiteľov, aby si vyzdvihli kupóny, pokiaľ ich riadne zaručuje vládny fond alebo také niečo,“ uviedla.
Komisia už zmiernila predpisy pre štátnu pomoc, aby umožnila vládam podporiť letecké spoločnosti. Európsky parlament v marci súhlasil s pozastavením požiadaviek pre letecké spoločnosti, aby mohli prevádzkovať väčšinu svojej pravidelnej dopravy.
Na Slovensku je zodpovedná za práva cestujúcich Slovenská obchodná inšpekcia (SOI).