Po akom prípravku siahnuť, aby sa sklá blyšťali čistotou? Český spotrebiteľský magazín dTest sa pozrel na čistiace prostriedky rôznych typov vrátane podomácky vyrobených a preveril ich účinnosť. S akým výsledkom?
Hlavnou skúškou bolo overiť kľúčovú vlastnosť čistiaceho prostriedku - umývaciu účinnosť. Odborníci si vzali malé okenné tabule, zašpinili ich zmesou tuku na vyprážanie, slnečnicového a minerálneho oleja a prachu s prímesou čiernych sadzí, nechali zaschnúť, naniesli prípravok a nakoniec dali umyť robotovi. Čím viac bodov výrobok dostal, tým lepšie.
Väčšina prostriedkov v skúške obstála dobre alebo aspoň uspokojivo. Najvyššiu známku si odniesli Tesco/Go for Expert Čistič okien Universal a domáci mix 1 (zmes vyrobená z 500 ml vody a 50 ml technického etanolu). Prvý z nich v laboratóriu nazbieral v priemere 7 bodov z desiatich, domáca zmes získala len o pár desatín menej.
„Je potrebné priznať, že nás výsledok príjemne prekvapil. Prípravky domácej výroby sme do testu zaradili práve preto, aby sme zistili, ako dopadnú v porovnaní s bežne predávanými produktmi,“ tvrdí Vanda Jarošová z dTestu. Najnižší počet bodov nazbieral čistič českej značky Iron, ktorý dostal v priemere iba 2,2 boda z desiatich.
Domáce recepty
Čistiaci prostriedok si pripravíte za pár eur a navyše má zväčša úplne porovnateľné výsledky s kupovanými prípravkami. Z troch zmesí, ktoré dTest pripravil, najlepšie obstál mix z 500 mililitrov vody a 50 mililitrov liehu. „Výsledky väčšiny skúšok ukázali, že podomácky vyrobené zmesi dokážu s tými kupovanými držať krok, niekedy ich dokonca prevýšia,“ dodáva dTest.
1. mix
- 500 ml vody a 50 ml technického liehu
- výsledok testu: dobre (76 %)
2. mix
- 250 ml vody, 250 ml etanolu, 15 ml jablčného octu - 5 % kyselina
- výsledok testu: dobre (71 %)
3. mix
- 500 ml vody, 2 kvapky prostriedku na riad, 30 ml kvasného liehového octu
- výsledok testu: uspokojivo (56 %)