Podľa predsedu občianskeho združenia Pamätaj, ktoré sa o cintorín stará už roky, Karola Kurtulíka obnovu podporili nielen ľudia zo Slovenska, ale aj z Izraela, Rakúska, Nemecka, Austrálie či Švajčiarska.
"Keď sme zistili, čo sa stalo, cez profil na sociálnej sieti som urobil ponuku na zbierku. Ľudia prispievali aj to málo, čo mali. Na účte je momentálne okolo 6000 eur. Mnohí ľudia sa angažovali aj tým, že poskytli kameru, webový priestor, dátové úložisko alebo napríklad elektromateriál," priblížil Kurtulík.
Paralelne s obnovou cintorína sa tak začali aj výkopové práce pre nový kamerový systém. Podľa predsedu združenia je v pláne aj dobudovanie náznakového oplotenia. Rekonštrukcia by mala pokračovať aj v nadchádzajúcich dňoch.
To, že cintorín je zničený, zistili miestni aktivisti 16. decembra minulého roku. Po zverejnení fotografií zo spustošeného cintorína sa na sociálnej sieti zdvihla vlna solidarity a začali sa ozývať dobrovoľníci, ochotní podieľať sa na obnove. Na znesvätenie miesta posledného odpočinku židovských obyvateľov Námestova reagoval aj predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Richard Duda, ktorý skutok označil za bezprecedentný prejav barbarstva.
Pobúrenie nad vandalizmom vyjadrila aj židovská organizácia B'nai B'rith Tolerancia. Z polície vtedy informovali o tom, že neznámy páchateľ zničil a poškodil nielen desiatky pomníkov a náhrobných dosiek, ale aj zariadenie pohrebiska. Židovskej obci tak spôsobil škodu vo výške najmenej 50.000 eur.
Podľa žilinského krajského hovorcu polície Radka Moravčíka na prípade v súčasnosti naďalej intenzívne pracujú. "Vykonávame všetky potrebné procesné úkony a opatrenia, ktorých súčasťou je aj znalecké dokazovanie, s cieľom objasnenia skutku a rozhodnutia v zmysle Trestného poriadku," uviedol pre TASR. Z uvedeného dôvodu podľa Moravčíka nie je možné k prípadu poskytnúť žiadne bližšie informácie.