K dnešnému dňu krajiny eviduje najmenej 7967 nakazených, vrátane 712 prípadov infekcie z výletnej lode Diamond Princess, ktorá vo februári kotvila v karanténe neďaleko Tokia. Celkový počet obetí na životoch dosahuje 114 vrátane 12 úmrtí súvisiacich s výletnou loďou. Japonský premiér Šinzó Abe vyhlásil minulý utorok v Tokiu, Osake a ďalších piatich prefektúrach kvôli koronavírusu núdzový stav, ktorý potrvá do 6. mája.
Guvernérom dáva núdzový stav možnosť vyzvať občanov, aby nevychádzali zo svojich domovov a nezdružovali sa. Ako ale upozornila agentúra Reuters, na rozdiel od iných krajín nemôžu japonské úrady tieto opatrenia nariadiť a ich porušovanie trestať napríklad pokutami. Koordinátor krízovej pomoci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Michael Ryan pred pár dňami Japonsko vyzval na zosilnenie ochranných opatrení. Krajina totiž podľa neho na niekoľkých miestach vrátane prefektúry Tokio zaznamenala pacientov, u ktorých nie je jasné, od koho sa nakazili.
To býva známkou toho, že šírenie nákazy v krajine nie je pod kontrolou. Hoci sa miestne úrady pôvodcu nákazy snažia nájsť, mali by podľa Ryana na niektorých miestach obmedzenie pohybu obyvateľov preventívne sprísniť. Thajsko v pondelok oznámilo 28 nových prípadov nákazy koronavírusom a dve úmrtia. Osemnásť z nových prípadov má súvislosť s predchádzajúcimi infikovanými. Väčšina nakazených je v metropole Bangkoku, celkom Thajsko eviduje 2579 nakazených a 40 obetí, 1288 pacientov sa vyliečilo. O 233 nových prípadoch informovalo singapurskej ministerstvo zdravotníctva.
Celkový počet nakazených sa tak v tomto mestskom štáte vyšplhal na 2532. Nová vlna nákazy sa v Singapure objavila po tom, čo bolo zaznamenané mnoho takzvane importovaných prípadov, teda od ľudí, ktorí sa vrátili z Európy a z USA. Na ochorenie COVID-19 zomrelo v Singapure osem ľudí, zhruba 560 sa ich vyliečilo.