- Diskusia o otváraní krajiny by sa mala diať za účasti zdravotníckych odborníkov a ekonómov, ale aj psychológov, právnikov či pedagógov. Týka sa totiž celého života spoločnosti. Musí byť nielen bezpečná (neumrieme) a efektívna (oplatí sa to), ale aj spravodlivá (zrozumiteľná pre ľudí, k rovnakým rovnako) a solidárna (slabší najprv). Napríklad, vo viacerých krajinách plánujú ako jednu z prvých vecí otvoriť prvý stupeň základných škôl, nielen preto, že sa mnoho rodičov bude môcť vrátiť do práce, ale aj preto, že pre deti vo veku 6 - 10 rokov je dlhodobá izolácia osobitne škodlivá a zároveň deti v tomto veku už možno ustrážiť, aby dodržiavali nevyhnutné opatrenia. Nie je preto dôležité, koľko percent HDP ktoré opatrenie prinesie, ale či je bezpečné, efektívne a spravodlivé. Otváranie malých prevádzok má z tohto pohľadu niekoľko výhod - 1. je solidárne, keďže chráni najmä malých a stredných podnikateľov, ktorí sú najviac ohrození, 2. je jednoduché a zrozumiteľné a 3. je to bezpečnejšie ako vo veľkých nákupných centrách.
- Dozvedeli sme sa, že otvorenie prevádzok by vygenerovalo pridanú hodnotu 2 %. Suma takmer 2 mld. eur v prípade služieb znamená mzdy v hodnote takmer 1,6 mld. eur., to znamená takmer 1,2 mil. vyplatených priemerných miezd. Ak by sme to rozrátali na zostávajúcich 7 mesiacov, znamená to 170-tisíc zamestnancov s priemernou mzdou, ktorí by mali ostať doma. Keďže štvrtina miezd končí v Sociálnej poisťovni, môžeme hovoriť o odvodoch 400 000 000 eur.
To je suma na vyplatenie 12. starobného dôchodku. Ak tie 2 % necháme ležať, tak si budeme nielenže musieť požičať túto sumu na dôchodku, ale aj sumu na dávky a dotácie pre nepracujúcich zamestnancov. Vláda nedokáže nahradiť výpadok exportu - preto akákoľvek dobrovoľná snaha podnikateľov poskytujúcich služby a tovary pre slovenských spotrebiteľov - je žiadúca a potrebná.