Tamojšia Futbalová asociácia (FA) uvažuje o rôznych možnostiach, ktoré by zachovali regulárnosť súťaže a zároveň ochránili hráčov a fanúšikov pred smrtiacou nákazou. Najnovšia, mierne bláznivá verzia hovorí o dokončení ročníka v júni a v júli na dvoch štadiónoch s vylúčením divákov.
FA ponúka na tento scenár Wembley a tréningové centrum St George‘s Park v Burtone, ktoré by mohli mužstvá využívať na prípravu. Denne by boli na programe štyri zápasy v priamych televíznych prenosoch. Každý tím by odohral za týždeň tri stretnutia. Všetky tímy by bývali v hlavnom meste alebo jeho okolí, aby sa obmedzilo cestovanie a znížila možnosť šírenia vírusu.
„Mohli by to dohrať pokojne aj na svojich štadiónoch. S cestovaním mužstiev by nemal byť veľký problém. Do dejiska zápasu by išli dva autobusy namiesto jedného. V každom prípade Angličania ligu dohrajú. Ak by bola sezóna v polovici, asi by to zabalili,“ povedal pre Nový Čas Stanislav Varga, ktorý hral päť rokov v Sunderlande.
Do konca Premier League ostáva deväť kôl a 92 zápasov. Tabuľku vedie s 25-bodovým náskokom FC Liverpool pred Manchestrom City. Šéf UEFA Aleksander Čeferin už naznačil, že Liverpool by mal získať titul aj vtedy, keď sa liga nedohrá. Bývalý slovenský obranca Middlesbroughu Vladimír Kinder si myslí to isté. „Bolo by vrcholne nespravodlivé k Liverpoolu, ktorý čaká na titul 30 rokov, keby ho nezískal. Keby ligu ukončili a vyhlásili ho za majstra, nepoviem ani pol slova.“
Okrem športovej je tu aj finančná stránka veci. Kluby tlačia na ihriská najmä televízni vysielatelia. Spoločnosti Sky Sports a BT Sport nakúpili práva takmer za miliardu eur... Kluby si mierne vydýchli po tom, čo prvá z nich oznámila, že nebude trvať na vrátení 422 miliónov eur, ak sa aj Premier League nedohrá. „V Anglicku sú kluby závislé od peňazí z vysielacích práv. Je preto aj v ich záujme, aby absolvovali zvyšok sezóny na ihriskách. Som zástancom toho, aby ligy, a to všade, začali čím skôr hrať,“ tvrdí Ján Mucha, niekdajší brankár Evertonu.
Vladimír Kinder (51): Ide o milióny a tlak televízií
Viem si túto alternatívu na dokončenie sezóny celkom dobre predstaviť. Fanúšikovia by boli určite radi, že si môžu pozrieť futbal aspoň na obrazovkách. Je tu obrovský ekonomický tlak zo strany televízií, ktoré zaplatili za vysielacie práva ťažké milióny. Kluby z tých peňazí žijú. Ak by ich teraz mali vrátiť, asi by niektoré skrachovali. Kluby momentálne nie sú v situácii, že môžu vyskakovať. Práve televízie ich budú nútiť, aby dohrali sezónu. Aj v takejto netradičnej podobe.
Stanislav Varga (47): Ihriská takú záťaž nevydržia
Je to jedna z celkom reálnych možností na dokončenie ročníka. Len si neviem dobre predstaviť, ako budú vyzerať tie dve ihriská, na ktorých odohrajú všetky zápasy. Štyri stretnutia na jednom štadióne za jeden deň, to je príliš. Na umelej tráve by to bolo v pohode, no prírodný trávnik nemôže takú záťaž vydržať. Už po dvoch dueloch bude ihrisko v katastrofálnom stave. Zápasy by sa zrejme vysielali na platených televíznych kanáloch, čím by sa aspoň čiastočne vykryli straty.
Ján Mucha (37): Už toho máme plné zuby
"Pri dodržaní hygienických a bezpečnostných opatrení sa dá dohrať aj anglická najvyššia súťaž. Síce v tejto chvíli bez divákov, ale s kontrolou, prípadne testovaním hráčov, určite áno. Nevidím najmenší problém, aby sa aj ligy v iných európskych krajinách dokončili akýmkoľvek spôsobom. Som za to, aby sa spustil nielen futbal, ale šport celkovo. Už toho máme všetci plné zuby. Všetko sme zatvorili a teraz čo? Ľudia nechcú sedieť len doma a sledovať reprízy v televízii."
Najnovší plán, ako dohrať Premier League:
- hralo by sa vo Wembley + 1 štadión
- denne by boli na programe 4 zápasy
- každý tím by odohral 3 duely za týždeň
- všetky mužstvá by bývali v Londýne
- zápasy by sa konali bez účasti divákov
- vybrané súboje by vysielali televízie