,,S účinnosťou od 15.4.2020 Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky umožňuje konanie prijímacích skúšok, ukončenie výchovy a vzdelávania na stredných školách a konanie maturitných skúšok, záverečných skúšok, záverečných pomaturitných skúšok a absolventských skúšok v dennej i externej forme štúdia," stojí v dokumente. Musia byť pritom dodržané nasledujúce podmienky:
- skúšky sa budú realizovať v najväčšej miestnosti zariadenia (zasadacia miestnosť a podobne)
- vzdialenosť medzi pracovnými miestami skúšajúcich pedagógov by mala byť minimálne 2 metre
- každý skúšajúci musí byť chránený rúškom
- používať vlastné písacie potreby
V rámci maturít sa budú pozývať študenti do miestnosti iba po jednom, v rámci prijímacích skúšok v skupinách po dvoch študentoch, pri písomných testoch dodržiavať minimálne 2-metrové odstupy jednotlivých študentov medzi sebou (obsadzovať každú druhú lavicu).
Pred začatím skúšky je potrebné zmerať teplotu členov skúšobnej komisie a študentov. Osoba s prejavmi akútneho respiračného ochorenia, osoba s klinickými príznakmi COVID 19, ako aj osoby podliehajúce karanténnym opatreniam, sú z účasti na skúškach vylúčené, vrátane pedagógov. V priestoroch zariadenia musia byť umiestnené na dostupných miestach dezinfekčné prostriedky na dezinfekciu rúk. Potrebné je pravidelne dezinfikovať povrchy pracovných plôch a kľučky a pravidelne krátkodobo a účinne vetrať miestnosti. Po celý čas konania skúšok je zakázaná konzumácia stravy a nápojov. Gratulácia k úspešnému zvládnutiu skúšok sa musí zaobísť bez tradičného podania rúk, informuje ÚVZ.
Pri maturitách a prijímacích skúškach Gröhling chce, aby mali školy "otvorenú myseľ". "Rozmýšľame nad maturitou v rôznych podobách. Rátajme s tým, že budeme meniť obsah aj formu maturity. Myslím si, že Slovensko po prvýkrát zažije maturitu tak, ako ju nepoznáme," hovorí Gröhling, bližšie detaily však povedať nechcel. Minister tiež skonštatoval, že táto situácia ich "núti byť kreatívnymi a vymyslieť iné spôsoby, o ktorých doteraz iba rozprávali".
Úrad verejného zdravotníctva SR zároveň umožnil konanie sa štátnych skúšok na vysokých školách a univerzitách, v dennej i externej forme štúdia v zdravotníckych študijných odboroch za dodržania protiepidemických opatrení. V rozhodnutí pripomenul, že základným predpokladom zvládnutia pandémie COVID-19 je optimalizácia ľudských zdrojov v zdravotníctve.
Ministerstvo školstva predstaví na najbližšej vláde aj balík zákonov, tzv. "lex korona vysoké školy", ktorý bude zahŕňať všetky opatrenia pre fungovanie vysokých škôl. Termín a formu skúšok oznámi Gröhling v priebehu budúceho týždňa. Taktiež ozrejmí, akým spôsobom a za akých podmienok budú môcť byť skúšky realizované.