Svoje rozhodnutie najnovšie vysvetľuje nielen na tlačovkách, ale aj na sociálnej sieti. Často sa mu pritom podarí uraziť ľudí, ktorí majú opačný názor ako on, pričom nedávno jasne odkázal, že svojich odporcov „má na háku“. S kým sa už dostal do sporu?
Urazil obyčajných ľudí
Nového premiéra zrejme nahnevali obyčajní ľudia, ku ktorým sa rád hlási a ktorí nie vždy s pochopením reagujú na jeho kroky. Na sociálnej sieti uverejnil takýto inzerát: „Hľadám do poradného tímu premiéra naslovovzatých špičkových odborníkov na boj s COVID-19. P.S.: Ak ste jedným/jednou z tých 5 miliónov, ktorí ste sa už verejne do konkurzu prihlásili, životopis už posielať nemusíte.“ Odpovede nenechali na seba dlho čakať. Nie každému je totiž takýto spôsob komunikácie predsedu vlády po vôli.
Olo mu odkázal toto: „Trochu sarkastické, pán premiér. Nevšimol som, si že by pani prezidentka takto šprímovala, a možno tam sa trochu inšpirovať, ako zdokonaliť rečníctvo k ľudu,“ napísal pod status, na ktorý mu Matovič odpovedal. „Ešteže nie som pani prezidentka.“ Svojím odporcom poslal ale viac štipľavých odkazov, kde im jasne adresoval, že si svoje názory majú strčiť za klobúk. „Fajn, hejteri, užite si ma ... a vlastne, úprimne, mám vás na háku," uviedol na svojom profile.
Pustil sa do ekonómov
V posledných dňoch premiér aj s ministrom financií Eduardom Hegerom vysvetľovali ľuďom, že otvorenie prevádzok pre slovenskú ekonomiku nič nerieši. „HDP by nám vzrástol o maximálne 2 percentuálne body. Čítate správne - dva. Keďže dnešný prepad hospodárstva je cca -30 %, stále by sme zostali v mínuse -28 %. Čo to znamená? Že vás klamali. Prečo? Možno lobing záujmových skupín, možno zaslepenosť, možno len niekto má kamaráta majiteľa golfového areálu,“ napísal v statuse Matovič.
Renomovaní odborníci mu však rozmenili na drobné, čo táto hra s číslami znamená. Ide o sumu takmer 2 mld. eur v prípade služieb, znamená mzdy v hodnote takmer 1,6 mld. eur). 1,6 mld. eur znamená takmer 1,2 mil. vyplatených priemerných miezd. Ak by sme to rozrátali na zostávajúcich 7 mesiacov - znamená to 170-tisíc zamestnancov s priemernou mzdou, ktorí by mali ostať doma. Ak tie 2 % necháme ležať, tak si budeme nielenže musieť požičať túto sumu na dôchodku, ale aj sumu na dávky a dotácie pre nepracujúcich zamestnancov,“ vysvetlil Radovan Ďurana z INESS.
Ponížil tretí sektor
Testovanie v osadách prinieslo ovocie a odhalilo desiatky pozitívnych prípadov a začalo sa s okamžitým uzatváraním ohnísk nákazy. To sa nepáčilo neziskovým organizáciám, ktoré zaslali vláde otvorený list. „Žiadame vládu SR, aby pristupovala k najzraniteľnejším občanom marginalizovaných komunít bez takých opatrení, ktoré vzbudzujú obavy z diskriminačného konania a stigmatizujú Rómov a Rómky ako pôvodcov nákazy! Ak má vláda SR zámer získať kontrolu nad šírením koronavírusu, jej povinnosťou je, aby pristupovala ku všetkým občanom SR rovnocenne a v prípade nutnosti potom uzatvorila celé obce, nielen marginalizované rómske komunity,“ napísali.
Predseda vlády opäť nenechal na seba dlho čakať s odpoveďou a na pracovníkoch z tretieho sektora nenechal nitku suchú. „Tak takto: premilení ,ľudskoprávni‘ aktivisti - skúsme ísť na to inak. Poďte príkladom - šup, zoberte si rúška, rukavice, batôžky a hor sa do karantenizovaných osád! A ak by sa nakoniec ukázalo, že odvážni ste len za bratislavskou klávesnicou, tak buďte ticho a neznevažujete prácu stoviek odvážnych ľudí,“ uviedol v štipľavom odkaze Matovič.