Ďalšia skupina asi 50 detí by mala odletieť z Atén do Nemecka v sobotu, ďalších 20 by malo neskôr budúci týždeň vycestovať do Švajčiarska. Grécko dúfa, že týmto spôsobom sa podarí v nasledujúcich mesiacoch premiestniť aspoň 1 600 maloletých migrantov bez sprievodu.
Deti, ktoré v stredu odišli do Luxemburska, mali od 11 do 15 rokov. Desať z nich pochádza z Afganistanu a dve zo Sýrie.
V Grécku v súčasnosti žije najmenej 5 200 detí zo Sýrie, Afganistanu, Iraku a afrických krajín, mnohí z nich v zlých podmienkach na ostrovoch v Egejskom mori.
Námestník ministra pre migráciu Jorgos Kumotsakos povedal, že hoci počet premiestnených detí je zatiaľ malý, vysiela to silný odkaz pre iné krajiny, ktoré by mohli Luxembursko nasledovať a prijať migrantov. Grécko podľa neho na svojich pleciach nesie neprimeranú záťaž migrantov.
"Grécko čelí kríze v kríze - migrácii a koronavírusu - v tom istom čase," povedal pre štátnu spravodajskú stanicu ERT. "Kombinácia robí už tak zložitú situáciu ešte zložitejšou a komplexnejšou," dodal.
Grécko poskytuje útočisko približne 100 000 žiadateľom o azyl, ktorí sa nachádzajú v utečeneckých táboroch, hotelových izbách a bytoch. Najpreťaženejšie sú tábory na piatich ostrovoch v Egejskom mori ležiacich v blízkosti pobrežia Turecka, kde je umiestnených viac ako 36 000 ľudí. V táboroch v pevninskom Grécku sa vyskytli dve ohniská šírenia nového koronavírusu, čo prinútilo úrady tieto zariadenia uzavrieť.