Minister hospodárstva Richard Sulík (52) sa rozhodol predstaviť krízovú ekonomickú radu, po ktorej volali ekonómovia aj zamestnávatelia. Premiér Igor Matovič (46) so svojím ministrom financií však 70 minút pred tým Sulíkovi oznámili, že si vytvárajú vlastný „krízový ekonomický štáb“. Šéf SaS tak následne svoju iniciatívu rýchlo zrušil.
Ešte v utorok Matovič verejnosti oznamoval, že o zmierňovaní prísnych opatrení budú rozhodovať striktne epidemiológovia, a nie ekonómovia. Prezidentka Zuzana Čaputová však vyzvala na to, aby vedúci predstavitelia vlády našli prienik medzi oboma odvetviami, keďže životy môže stáť nielen pandémia koronavírusu, ale aj následná chudoba. Sulík tak oznámil, že v stredu predstaví 14-členný krízový ekonomický štáb.
Premiér však jeho ambície rýchlo zatrhol a pár desiatok minút pred naplánovanou tlačovkou Sulíka zatlačil na svojho ministra financií, aby takýto štáb oznámil on. „Na Úrade vlády funguje dlhodobo permanentný krízový štáb a rozhodli sme sa zriadiť krízový ekonomický štáb, aby to bola samostatná entita. Samozrejme, jeho súčasťou budú špičkoví slovenskí ekonómovia a budú tam prizvaní aj zástupcovia ministerstva hospodárstva. To, čo si organizuje minister hospodárstva, je čisto jeho úloha. Tou je komunikácia so zamestnávateľmi, takže predpokladám, že to bude iniciatíva týmto smerom,“ vysvetľoval nejednotnosť vo vláde Matovič. Šéf financií Eduard Heger (OĽaNO) pripomenul, že ich úlohou je strážiť verejné peniaze.
Sulík ako minister hospodárstva o tri hodiny nato predstúpil pred novinárov viditeľne naštvaný. „Ekonomická situácia v našej krajine je kritická. Prepad HDP je obrovský, hrozia nám desaťtisíce nezamestnaných, možno státisíce. Treba konať. Jednak sú to opatrenia na stlmenie dosahov krízy a potom sú to opatrenia, ktoré pomôžu našu ekonomiku oživiť,“ hovoril o tom, prečo chcel mať zriadený krízový štáb. Prekvapil tým, že sa na jeho zriadení dohodol ešte minulý týždeň práve s ministrom financií.
„On bol do nej pozvaný. Táto rada mala mať ustanovujúce zasadnutie o 12.00 a približne 70 minút pred tým mi volal minister financií, že nielenže nepríde, ale vznikne aj akási iná rada na Úrade vlády, ktorá bude pod vedením premiéra,“ oznámil Sulík. Chvíľu to tak podľa neho vyzeralo, že budú mať dve podobné rady, ktoré budú riešiť ekonomiku. Nakoniec sa Hegera rozhodol rešpektovať. „Nebudem tu súťažiť o zlaté trenky,“ dodal s tým, že sa na tejto rade bude zúčastňovať.
Sulík pokračuje v apele na otváranie bežných prevádzok mimo obchodných centier. „Nepočul som o jedinom prípade, keď by sa nakazila predavačka. Nerozumiem, prečo by sme desaťtisíce obchodov mali držať zatvorené a čakať, kým nám budú ako hnilé hrušky padať jeden za druhým. Sme za dodržiavanie hygienických opatrení. Slováci sa ukázali ako veľmi zodpovední v boji proti kríze. Toto je však hriech, ktorý páchame na malých podnikateľoch,“ pripomenul minister.
Zároveň dodal, že veľkoobchody môžu predávať totožné veci, čím oslabujeme domácich podnikateľov. „Malý obchodík nesmie mať ani za svet otvorené, veľkoobchod môže predávať tie isté veci, koľko chce. Naháňame zisky veľkým zahraničným reťazcom aj za cenu, že desaťtisíce malých podnikov pôjdu do krachu. V tých firmách, ktoré sú zavreté, pracuje asi 200- až 300-tisíc ľudí. To je 10 % celej zamestnanosti. To nie sú 2 %, ale osudy ľudí, ktorým sa ich životné diela rúcajú a nemajú z čoho živiť svoje rodiny,“ zakončil Sulík s tým, že za žiadnych okolností neodíde z vlády. „Lebo vieme väčším škodám zabrániť, ak budeme jej súčasťou."