Oznámila to vo štvrtok v Amsterdame porota prestížnej fotografickej súťaže. Japonský fotograf zachytil takmer poetický moment uprostred krvavých protestov v Sudáne. Na snímke, ktorý nazval Straight Voice (Jasný hlas), je mladý muž, ktorý vlani v júli medzi demonštrantami a v žiari svetiel z mobilných telefónov recitoval básne. Čiba získal ocenenie dotované 10.000 eurami. Predseda poroty Lekgetho Makola podľa agentúry DPA povedal, že ide o fotografiu plnú nádeje.
"Predovšetkým v týchto časoch, kedy zažívame veľa násilia a mnoho konfliktov, je dôležité, že tu máme fotografiu, ktorá ľudí inšpiruje," poznamenal Makola. "Je to skrátka veľmi krásna, pokojná fotografia, ktorá zhŕňa všetok nepokoj sveta a túžbu ľudí po zmene," poznamenal ďalší člen poroty Chris McGrath. Čiba je hlavným fotoreportérom francúzskej tlačovej agentúry AFP pre východnú Afriku a Indický oceán a snímku vydal v sudánskej metropole Chartúme.
"Tento moment bol jediným pokojným skupinovým protestom, ktorý som v tej dobe zažil," povedal. V Sudáne bol vlani po takmer 30 rokoch pri moci armádou zosadený prezident Umar Bašír. Po prudkých protestoch sa v júli ozbrojené sily a opozičné hnutie dohodli na prechodnej vláde. Porota dnes vyhlásila aj víťazov jednotlivých kategórií. Napríklad najlepším fotopríbeh roka sa stala séria snímok ukazujúcich nepokoje v Alžírsku. Vydal je francúzsky fotoreportér Romain Laurendeau.
Do tohto ročníka súťaže 4300 fotoreportérov z 24 krajín prihlásilo takmer 74.000 fotografií. Porota udelila 44 cien. Ocenené snímky by mali byť k dostupné na veľkých výstavách v mnohých krajinách sveta. Kvôli Koronavirové kríze boli tento rok všetci víťazi o svojom triumfe upozornené prostredníctvom internetu a tradičné slávnostné udeľovanie cien v Amsterdame sa nekonalo.