TASR na to upozornili Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR a Zdravita. Tvrdia, že existencia viacerých ambulancií je ohrozená.
"Naše ambulancie bez garantovaného paušálu nemôžu prežiť. Nemajú žiadne rezervy, keďže sú dlhodobo podfinancované. Existencia mnohých ambulancií je ohrozená," komentovali, pričom skonštatovali, že ambulantní lekári boli a sú na svojich miestach aj v súčasnej neľahkej situácii.
Podľa ASL SR a Zdravity štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) doposiaľ nepristúpila k úprave zmluvných podmienok, ktorými by bola zabezpečená paušálna platba. "Naopak, ambulancie združené v Zdravite sú v tejto poisťovni v dohodovacom konaní," komentovali s tým, že po dobu 60 dní pre nich platia naposledy dohodnuté podmienky, ktoré boli platné do konca marca. Po uplynutí tejto lehoty hrozí nezmluvný vzťah.
Zdravotné poisťovne Dôvera a Union síce pristúpili k úprave zmluvných podmienok v súvislosti s ochorením COVID-19, ale podľa ASL SR a Zdravity nemajú jednoznačnú garanciu paušálnej platby pre všetky segmenty ambulantného sektora vrátane primárnej starostlivosti, gynekologických ambulancií, tzv. SVALZ pracovísk, Agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS), jednodňovej chirurgie, stacionárov a na príklad aj ambulancií FBLR, kde je do paušálu nevyhnutné zahrnúť aj nelekárske výkony, ktoré tvoria podstatnú časť činnosti týchto ambulancií.
Pýtajú sa preto, kedy bude vláda SR riešiť otázku dofinancovania rezortu zdravotníctva. "Podľa dostupných informácií majú zdravotné poisťovne finančné zdroje do konca apríla. Už rozpočet pre zdravotníctvo na rok 2020 bol finančne poddimenzovaný. Už dnes vieme, že v porovnaní s rokom 2019 chýba minimálne 200 miliónov eur len na udržanie úrovne z roku 2019. Dnes sa k tomu pridáva dramatický výpadok zdrojov verejného zdravotného poistenia," komentovali s tým, že hrozí to, že zdravotné poisťovne nebudú môcť zabezpečiť adekvátne úhrady poskytovateľom zdravotnej starostlivosti za poskytovanú zdravotnú starostlivosť.