Najviac nakazených je v Žehre (okr. Spišská Nová Ves), ktorá je už niekoľko dní v karanténe. Podľa premiéra Igora Matoviča (46) je otestovaný len zlomok osád a priznal, že zatiaľ nemajú plán, ako by problém komunitného šírenia vyriešili. Navyše prišlo obdobie vyplácania dávok. Nový Čas sa bol pozrieť na to, ako si s tým vláda poradila.
Krízový štáb sa tento týždeň zaoberal otázkou choroby v rómskych osádách. „Horí nám oheň, ktorého rozsah ani len nedokážeme zmerať,“ napísal premiér Matovič. Podľa jeho slov však členovia štábu nedospeli k žiadnemu riešeniu. Nakazených v osadách pritom každým dňom pribúda. Hlavný hygienik Ján Mikas v piatok potvrdil, že COVID-19 má už 87 Rómov, prípady sú v dvanástich obciach. Nechcel zverejniť mená obcí, no upokojil verejnosť slovami, že vo všetkých sa prijali protiepidemiologické opatrenia.
Premiér dodal, že otestovaný je len zlomok a jednu karantenizovanú osadu chcú pretestovať kompletne. Cieľom bude získať čo najkomplexnejší obraz aspoň z jednej komunity. Minister dopravy Andrej Doležal a minister vnútra Roman Mikulec šli v piatok osobne skontrolovať situáciu do osád na východe Slovenska. Dôvodom bolo oboznámenie sa s aktuálnou situáciou v osadách a aj s tým, ako prebieha vyplácanie sociálnych dávok a dôchodkov.
Policajný prezident Lučanský ozrejmil, že Rómovia si nebudú po dávky chodiť osobne na poštu, ale využijú mobilné kancelárie v podobe unimobuniek. Vyplácanie dávok pre Rómov, z ktorého mali vládni predstavitelia obavy, prebehli na Spiši bez najmenších problémov. V špeciálnych kontajneroch na hranici vymedzenej karantény zabezpečili vyplácanie peňazí každému jednotlivo.
Rómovia stáli v dvojmetrových odstupoch a na výzvu si prichádzali vybrať svoje peniaze. V Žehre bola situácia pokojná. V osade bolo množstvo áut s anglickými ŠPZkami. Na začiatku osady, ktorá bola tiež celá v karanténe sme stretli rómsku rodinu na ich dvore. „My nepoberáme žiadne dávky. Pred rokom sme sa vrátili z Anglicka a mali sme prácu. Teraz sme všetci doma a nemôžeme nikam. Môže za to jeden človek, od ktorého je dnes u nás nakazených už možno aj 50 Rómov.“
3. apríl - v Jarovniciach (okr. Sabinov) sa začalo testovanie rómskych osád. Žije tu najväčšia rómska komunita na Slovensku.
6. apríl - potvrdil sa prvý prípad. Išlo o muža z obce Richnava, ktorý má trvalé bydlisko v Žehre. Išlo o navrátilca z Anglicka.
9. apríl - pozitívnych prípadov v osadách značne pribudlo. Viaceré tak skončili za policajnou páskou v karanténe.
16. apríl - pozitívnych osád je 16. Ešte 900 nebolo pretestovaných. V Žehre pribudlo naraz 33 prípadov. „Horí nám oheň, ktorého rozsah ani len nedokážeme zmerať,“ povedal premiér.
17. apríl - začali sa vyplácať sociálne dávky. Minister vnútra Roman Mikulec, minister dopravy Andrej Doležal a policajný prezident Milan Lučanský prišli na východ Slovenska tento proces osobne skontrolovať.
„Dala som zoznam bratovi, aby nakúpil. Boli sme už nervózni, lebo sme nemali ani peniaze ani jedlo. Teraz bude opäť dobre,“ prezradila Marcela (46).
Ondrej (53), ktorý spolu s dlhým nákupným zoznamom vytiahol aj poriadnu kôpku bankoviek, ktoré si pred chvíľou vybral na improvizovanej pošte, bol spokojný. Smutnejšia bola mladá mamička, ktorá nevedela ako sa dostane pre svoje dieťa, ktoré ostalo po pôrode kvôli komplikáciám v nemocnici. „Mňa tam nechcú pustiť, lebo máme karanténu,“ povedala.