Ako pre TASR potvrdila hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková, spôsobené to bolo z dôvodu vysokého dopytu zo strany pacientov, ktorí hromadne skupovali lieky a spôsobili tak ich nedostupnosť.
Ako priblížila, podobný scenár nastal u niektorých liekoch na chronické ochorenia, keď sa pacienti "predzásobili" na niekoľko mesiacov vopred. "Možný nedostatok liekov je téma v celej Európskej únii (EÚ), keďže členské štáty musia brať do úvahy viacero faktorov, akými sú zatváranie výrobných závodov alebo ich obmedzenú prevádzku, logistické komplikácie pri prechode hraníc či hromadenie liekov na úrovni občanov alebo nemocníc," povedala.
Európska lieková agentúra (EMA) a sieť európskych liekových agentúr preto podľa ŠÚKL zavádzajú regulačné opatrenia na podporu zvyšovania výrobných kapacít a urýchľujú registračné procesy. Na úrovni EÚ sa podľa štátneho ústavu rokuje s farmaceutickým priemyslom o zvyšovaní výrobnej kapacity liekov používaných v kontexte epidémie ochorenia COVID-19 a iných kritických liekov, u ktorých hrozí prerušenie dodávok.
Jednotlivé členské štáty majú k dispozícii niekoľko mechanizmov. "ŠÚKL v tomto období operatívne schvaľuje vstup na trh liekov s cudzojazyčným balením a zjednodušuje a zrýchľuje proces registrácií a inšpekcií celého dodávateľského reťazca," uzavrela Jurkemíková.