Členmi združenia sú všetky prestížne mítingy na starom kontinente ako Zürich, Brusel, Monte Carlo, Paríž, Lausanne, Oslo, Londýn, Štokholm, či Ostrava. Ich predstavitelia v liste adresovanom prezidentovi Sebastianovi Coeovi žiadajú, aby vedenie Svetovej atletiky znovu zvážilo svoje rozhodnutie úplne pozastaviť kvalifikáciu na hry až do 1. decembra 2020. Informuje o tom špecializovaný web SAZ atletika.sk.
Mnohí členovia Euromeetings naďalej pracujú na príprave svojich podujatí v roku 2020, no upozorňujú aj na fakt, že pri rokovaniach so sponzormi a inštitúciami prišli o jeden zásadný argument - že mítingy sú súčasť olympijskej kvalifikácie. Svetová atletika 7. apríla pozastavila možnosť plnenia kvalifikačných kritérií na olympijské hry v Tokiu s účinnosťou od 6. apríla 2020 do 30. novembra 2020.
"Ak by globálna situácia umožňovala organizovanie podujatí na jeseň 2020, chceli by sme navrhnúť možnosť, aby atléti mohli na mítingoch plniť aspoň kvalifikačné limity. Navrhujeme, aby to bolo umožnené aspoň na vybraných podujatiach ako napríklad ME v Paríži, mítingy Diamantovej ligy, mítingy Kontinentálneho turné Svetovej atletiky so zlatým, strieborným a bronzovým štatútom, kontinentálnych ´permit´ mítingoch a národných šampionátoch," piše sa v liste členov Euromeetings Coeovi.
Vo vzťahu k slovenskej atletike sa táto žiadosť týka najmä národného šampionátu v Trnave a 55. ročníka tradičného mítingu P-T-S v športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne, ktorý figuroval v pôvodnom atletickom kalendári 11. júna 2020.
"Našu iniciatívu podporujú predovšetkým naši členovia, ale pridávajú sa aj mnohí atléti, manažéri a národné federácie,“ píše sa ďalej v liste Euromeetings, ktorého prezidentom je od októbra 2018 slovenský manažér Alfons Juck. "Televízni vysielatelia aj médiá by boli radi, ak by mali mítingy aj motív olympijskej kvalifikácie. Plne chápeme globálny rozmer a férovosť súčasného stavu, ale v roku 2020 by sme privítali trochu viac svetla na konci tunela. Bolo by dobré, keby atléti získali ďalšiu motiváciu trénovať a my organizovať podujatia.“
Kvalifikačný systém na OH v Tokiu je duálny. Na hry sa môžu atléti kvalifikovať buď splnením mimoriadne prísnych výkonnostných limitov alebo vďaka postaveniu vo svetovom rebríčku. SA systém nastavila tak, aby sa predpokladaný počet štartujúcich v jednotlivých disciplínach naplnil proporčne - polovica účastníkov by sa mala do Tokia kvalifikovať vďaka splneniu limitu, druhá polovica na základe umiestenie v rebríčku. Ide o už čiastočne odskúšanú metódu, že k limitárom v jednotlivých disciplínach sa budú "doberať" ďalší pretekári bez limitu na základe postavenia vo svetovom rebríčku.