Pre agentúru SITA to uviedla riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu (NZK) Zuzana Petková. Za dôležité považuje najmä sfunkčnenie zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Ten je podľa nej v súčasnej podobe bezzubý a nedarí sa mu postihovať ľudí, ktorí svoje bohatstvo nemohli nadobudnúť legálnou cestou.
NZK víta, že vláda chce počas svojho úradovania prijať zákon o lobingu a zaviesť nový trestný čin prikrmovania, teda odovzdávania nepeňažných darov verejne činným osobám a politikom. Zákon je súčasťou platnej legislatívy napríklad v Rakúsku a za trestný čin považuje odovzdávanie nepeňažných darov v hodnote vyššej ako 100 eur. „Ak by som mala oznámkovať oblasť boja proti korupcii, dala by som kabinetu Igora Matoviča 1 mínus. Za jednu z najlepších častí vládneho programu považujeme oblasť justície, z ktorej je zrejmá snaha o jej očistu,“ povedala Petková.
Hodnotí tiež pozitívne, že vláda chce niektoré zákony zaviesť v takej podobe, akú NZK navrhovala. Posudzovanie majetkových priznaní politikov nezávislým orgánom požadovala nadácia aj pred voľbami. Dôležité bude podľa nadácie presadenie zákona o zaistení majetku, ktorý by štátu umožňoval zaistiť majetok skôr, ako ho osoba podozrivá zo spáchania ekonomickej trestnej činnosti stihne previesť do rúk iného vlastníka pred právoplatným rozhodnutím súdu.
V súdnictve vláda plánuje zaviesť reformu súdnej rady, zmenu spôsobu voľby generálneho prokurátora. Uvažuje tiež o zavedení Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov, teda nezávislej inšpekčnej služby, ktorá bude riešiť trestné činy policajtov. NZK hodnotí pozitívne aj snahu o zvýšenie trestných sadzieb za nepriamu korupciu. Súčasné trestné sadzby za nepriamu korupciu sú podľa nadácie také nízke, že sa oznamovateľovi neoplatí spolupracovať s políciou a usvedčiť páchateľa.
„Mínusom v programe vlády je fakt, že hoci mali tri zo štyroch strán vo volebných programoch odpolitizovanie polície, v programovom vyhlásení idú pri voľbe policajného prezidenta opačným smerom a chcú naopak posilniť vplyv ministra vnútra,“ poznamenala Petková. Za otázny tiež označila návrh na zavedenie finančnej odplaty za nahlasovanie korupcie vo výške 50 percent úplatku. „Môže to motivovať špekulantov, aby provokovali policajtov a lekárov, polícia bude zahltená oznámeniami o drobnej korupcii a súdy môžu mať problém so svedectvami ľudí, ktorí sú motivovaní ziskom,“ dodala riaditeľka NZK.
NZK bola založená v roku 2014. Jej hlavným poslaním je zvyšovať povedomie o korupcii, ale aj možných riešeniach, aktivizovať širokú verejnosť v otázkach verejného záujmu, pomáhať whistleblowerom, podporovať investigatívnu žurnalistiku a presadzovať systémové opatrenia, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.