Uskutočnila sa tam na Slovensku prvá simulovaná operácia pacienta, ktorý bol pozitívne testovaný na koronavírus a utrpel ťažký úraz. Zákrok sa konal v špeciálnych podmienkach, v červenej COVID zóne, v osobitne vyčlenenej operačnej sále. Všetko bolo ako v skutočnosti, až na pacienta-figuranta. „Išlo o 41-ročného muža, ktorý bol v domácej karanténe pre potvrdené ochorenie COVID-19 s ľahkým priebehom.
Doma utrpel úraz pádom zo schodov s podozrením na krvácanie do dutiny brušnej,“ priblížila Helena Dudášová, námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľstvo. Figuranta priviezla posádka záchrannej zdravotnej služby, na tvári mal až dve chirurgické rúška. Po dôkladnom vyšetrení v izolačnej miestnosti COVID zóny ho presunuli do operačnej sály, kde sa podrobil niekoľkohodinovému zákroku. Všetci museli použiť jednorazový ochranný oblek aj okuliare, štít, respirátor, dvoje jednorazové rukavice a návleky na topánky.
„V kompletnom ochrannom obleku majú zdravotníci obmedzené sluchové aj zrakové vnemy. Pri práci sa necítia komfortne a rýchlejšie sa unavia, keďže v plnom ochrannom obleku sa zvyšujú potenie a dehydratácia,“ objasnil náročnosť takejto operácie Peter Macho, primár chirurgického oddelenia Nemocnice Levice. Čas operácie sa predĺži kvôli oblečeniu a odbornému vyzlečeniu z ochranných osobných pomôcok. „Komplikovanejšia je manipulácia s pacientom, mení sa aj postup príchodu operačného personálu do operačnej sály. Potrebné je minimalizovať pohyb zdravotníkov v sále do momentu uspania pacienta, jeho intubácie,“ uzavrel Macho.
Prvá simulovaná operácia pacienta s koronavírusom na Slovensku
1. Pacienta priviezla záchranka do nemocnice. Zdravotníci boli chránení ochrannými osobnými prostriedkami vyššieho typu - overalom, štítom, rukavicami, okuliarmi, respirátorom a návlekmi.
2. Dôkladne ho vyšetrili v izolačnej miestnosti, v tzv. červenej COVID zóne.
3. Počas náročnej operácii boli zdravotníci v kompletnej ochrane.
4. Po skončení operácie je dôležité dodržať zásady bezpečného presunu pacienta na jednotku intenzívnej starostlivosti.