Ako dlho budú zavreté hranice?
- Keď máte za deň 40-50 pozitívnych, pozrite sa, koľko z nich máte v karanténnych zariadeniach. Keď to bude klesať, netreba mať dôvod na sprísňovanie opatrení, ale, naopak, uvoľňovať. Malo by ísť o postupné uvoľňovanie v priebehu mesiaca až dvoch.
Navrhovali ste otvoriť škôlky a prvý stupeň ZŠ. Čo ďalej?
- Školy a škôlky nemajú veľký ekonomický dosah, skôr psychický. Ak sú deti dlho doma, bez kolektívu, venujú sa len počítaču a to neprospieva ich zdraviu. Preto škola, škôlka hrou je pre psychiku dôležitá. Chorých detí je minim u m , tých klinických, je tam riziko nakazenia seniorov, ale v súčasnosti je malé. Proste tie vzťahy sú také usporiadané, že ľudia sa naučili dávať si pozor.
Samozrejme, nemyslím tým na druhý stupeň a vysoké školy. Druhý stupeň a vysoké školy sú rizikové, plus tam je možné výučbu organizovať online. A tá skupina už nie je taká zraniteľná. Ale deti do desať rokov by mali aj psychický, aj fyzický, aj sociálny benefit, ak by bolo možné... Nehovorím, že otvoriť naplno školy, ale niektoré školské zariadenia a umožniť im vlastne viac sa dostať k škole hrou. Alebo športom a hrou.
Von do prírody zo stiesnených podmienok, pretože mnohé tie rodiny žijú nie vo vilách alebo v chatách, ale v pomerne stiesnených priestoroch, kde príliš dlhý pobyt musíme potom zvažovať. Na jednej strane, chránime tie rodiny pred ochorením COVID-19, ale môžeme spôsobiť škody na ich duševnom zdraví. Tak toto je potrebné, aby sa vybalansovalo.
Návrh o testovaní pendlerov, teda ľudí, ktorí žijú za hranicami, bol návrhom epidemiológov?
Áno, tento návrh bol z toho dôvodu, že pri vyhodnocovaní počtu pozitívnych sme mali dni, keď väčšina z tých, čo boli pozitívne testovaní, mali poznámku „sú v karanténnom centre“. To znamená, že boli zachytení na hranici. Pokiaľ percento týchto ľudí zachytených na hranici, najmä z Rakúska a z Českej republiky, dochádzajúcich z Talianska, Rakúska, Anglicka bude klesať a dosiahne také nízke číslo, že sa nebude treba ním zaoberať, tak nebude treba riešiť otázku pendlerov vôbec.
Prečo si pendleri tie testy majú platiť sami?
- Toto je dobrá otázka. Existujú aj iné typy testov, ktoré sú podstatne lacnejšie, ktoré sa dajú urobiť na hranici, takže aj o takejto možnosti sa uvažovalo. Proste hovorím, je to dynamický model, možno sa to obmedzenie úplne zruší. Môžeme sa k tejto otázke vrátiť, takisto ako sa zase môže iná vec sprísniť. To je o tom, že my nechceme vedieť len čísla, že 70 nakazených, ale tým, že analyzujeme, čo tvorí tých 70. Koľko z nich má anglickú spojku, koľko z nich má rakúsku spojku.
Koľkí z nich dochádzajú, koľkí sú z DSS... Keď urobíme takúto analýzu pozitívne testovaných, tak sa vysvetlí, prečo sa opatrenia zavádzali po tých rizikových skupinách. Toto je dôležité. Keď máte z jedného zdroja 20, 30, 40, urobíte opatrenia v tom jednom zdroji, tak potom vám to klesne na akceptovateľné hodnoty.
Je ťažšie prejsť koronavírusom alebo Matovičom?
- Ja sa snažím tieto veci oddeľovať. Vláda je zodpovedná za to, čo sa deje. Nie my ako poradcovia. My sa snažíme robiť si svoju prácu a nepodliehať nejakým tlakom.