Hasiči sa zameriavajú najmä na rizikové miesta. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ.
"V prípade porušenia zákona môžu na mieste udeliť blokovú pokutu do výšky 100 eur. V priestupkovom konaní sa jej výška môže vyšplhať až na 331 eur, v prípade právnickej osoby či fyzickej osoby podnikateľa až na 16 596 eur," upozornila Farkasová. Príslušníci HaZZ vykonávajú monitoring v rámci okresu, určujú si presnú trasu a najohrozenejšie stanoviská. V prípade potreby sú schopní okamžite zasiahnuť, uhasiť požiar a udalosť riešiť pokutou či slovným napomenutím.
Prezídium HaZZ vyzýva občanov, aby rešpektovali čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru, keď sa zakazuje opekať, grilovať či zakladať oheň na lesných pozemkoch a ich ochrannom pásme 50 metrov, a to aj na vyhradených miestach. Taktiež sa v tomto čase zakazuje fajčiť, odhadzovať horiace či tlejúce predmety alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru. Rovnako sa zakazuje vypaľovať porasty bylín, kríkov, stromov, spaľovať horľavé látky na lesných pozemkoch, pre ktoré je vyhlásený čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru a v ich ochrannom pásme.
Bratislavskí hasiči vykonávali uplynulý víkend monitoring miest s najvyšším výskytom požiarov. Hoci je na celom území Bratislavy od 8. apríla vyhlásený čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov na lesných pozemkoch a ich ochrannom pásme 50 metrov, hasiči museli konať až v 34 prípadoch porušenia. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.