Začať sa má v priebehu júla, teda v čase očakávanej kulminácie pandémie koronavírusu. Aby sa však s prácami mohlo vôbec začať, je nutné umožniť bezproblémový príchod pracovníkov a techniky zo zahraničia, bez ich okamžitého umiestnenia v štátnej karanténe. Konštatoval to v utorok pre agentúru SITA generálny riaditeľ poľnohospodárskej skupiny Sanagro Tomáš Kohút.
„Rovnako ako my, tak aj veľa ďalších slovenských farmárov realizuje zberové práce prostredníctvom českých či maďarských firiem, ktoré disponujú dostatkom funkčných kombajnov i obslužného personálu, a s ktorými už roky takto spolupracujeme. Na začiatku leta, teda počas kulminácie koronavírusu, však môže byť presun techniky z Českej republiky na Slovensko výrazne obmedzený až nemožný, čo môže vážne ohroziť zberové práce,“ varoval Tomáš Kohút.
V súvislosti s potrebou riešenia tejto situácie, ktorá môže v júli a auguste nastať, vyzvali slovenskí poľnohospodári Vládu SR na prípravu riešenia. Už koncom marca predložili farmári krízovému štábu ministra pôdohospodárstva požiadavku súvisiacu so zabezpečením zberu úrody. Doposiaľ však podľa skupiny Sanagro nedostali žiadnu konkrétnu odpoveď.
Majitelia družstiev preto žiadajú, aby sa tejto téme začal venovať aj permanentný krízový štáb, ktorý okrem iného rieši aj otázky týkajúce sa zabezpečenia potravín na našom území. Hrozí, že ak naša vláda nezabezpečí príchod kombajnistov a ich techniky z Českej republiky, či Maďarska, veľká časť úrody zostane podľa skupiny Sanagro na poliach alebo sa zozbiera neskoro, čo zas bude mať zásadný vplyv na kvalitu.
„Podľa môjho názoru veľká časť slovenských fariem nedisponuje takým objemom techniky a v takom technickom stave, ktorý by postačoval na kompletný zber úrody v potrebnom čase a požadovanej kvalite,“ pokračoval Tomáš Kohút. Podľa Sanagro to súvisí s efektivitou, ktorú prináša nákup takejto techniky. „Kombajn je jednoúčelový stroj, ktorý na efektívne ekonomické využitie musí byť plne využitý minimálne dva mesiace v roku, čo spoločnostiam umožňuje len vzájomná kooperácia v rámci V4. Technika je využitá pri postupnej žatve, kedy kombajny začínajú na juhu a presúvajú sa celou našou republikou až skončia na severe Čiech, takže sa tento problém týka aj našich maďarských a českých kolegov,“ objasnil Tomáš Kohút.
Sanagro pôsobí na slovenskom trhu od roku 2012 a zameriava sa na oblasť prvovýroby v poľnohospodárstve a na Slovensku patrí medzi najväčších producentov v oblasti rastlinnej výroby. Cieľom spoločnosti Sanagro je obnoviť silu slovenských družstiev. V súčasnosti zamestnáva 280 zamestnancov a zámerom do budúcnosti je vytvárať ďalšie pracovné miesta. Sanagro obhospodaruje takmer 18,8-tisíca hektárov pôdy. Ročne farmy spoločnosti Sanagro vyprodukujú 13,8 milióna litrov kravského mlieka. Počas svojej existencie investovala spoločnosť do modernizácie technológií družstiev jeden milión eur.