Na tlačovej konferencii to v utorok podľa agentúry Reuters povedala hovorkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Dôkazy podľa nej nenaznačujú, že by bol vírus umelo upravený alebo dokonca vyrobený v laboratóriu. "Všetky dostupné dôkazy uvádzajú zvierací pôvod vírusu a to, že nie je upravený alebo vyrobený v laboratóriu alebo niekde inde," uviedla hovorkyňa WHO Fadel Chaibová. "Je pravdepodobné, že je vírus zvieracieho pôvodu," dodala.
Chaibová tiež povedala, že zatiaľ nie je jasné, ako vírus prekonal druhovú hranicu, teda ako sa preniesol zo zvieraťa na človeka. "Jasné" podľa nej ale je, že rolu hral okrem netopierov aj ďalší zvieracie hostiteľ, ktorý bol prostredníkom. V minulosti sa uvažovalo ako o medzičlánku o šupinavcovi. Americký prezident Donald Trump minulý týždeň uviedol, že sa USA snažia zistiť, či koronavírus nepochádza z laboratória v čínskom Wu-chane. Minister zahraničia Mike Pompeo povedal, že Peking by "mal ísť s pravdou von" a oznámiť, čo vie.
Wuchanský inštitút virológie, ktorý je podporovaný štátom, už vo februári odmietol tvrdenie, že bol koronavírus umelo vytvorený v jednom z jeho laboratórií. Americký denník The Washington Post minulý týždeň napísal, že už v januári 2018 varovala americká ambasáda v Číne pred nedostatočnou bezpečnosťou vo wuchanskom inštitúte. V hlásení veľvyslanectvo priamo spomenulo riskantný výskum koronavírusu u netopierov.