Vlani sa na aktivitách ku Dňu Zeme zúčastnila v 192 krajinách sveta viac ako jedna miliarda ľudí. Tento rok, keď si tento deň pripomíname už po päťdesiaty raz, však podujatia výrazne ovplyvnil koronavírus, a tak sa rôzne akcie presunuli najmä do on-line priestoru. Tak napríklad na Slovensku pripravilo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica a kancelária programu Zelená škola cyklus on-line stretnutí s odborníkmi. "Ich cieľom je podporiť úsilie škôl vo výučbe envirotém, ako aj priniesť inšpirácie pre deti, rodičov a starých rodičov pre rôzne aktivity a hry," spresnila pre TASR manažérka programu Zelená škola Zuzana Gallayová.
Iniciátorom vyhlásenia Dňa Zeme bol environmentálny aktivista, americký senátor z Wisconsinu Gaylord Nelson. Povzbudzoval študentov, aby vypracovali projekty zamerané na ochranu životného prostredia a upozorňovali na potrebu jeho ochrany v okolí, v ktorom sa pohybovali. Študenti Stanfordovej univerzity v Kalifornii zorganizovali po prvý raz Deň Zeme v roku 1970 formou protestného happeningu. Avšak už rok predtým začal v roku 1969 mierový a ekologický aktivista John McConnell volať po vzniku medzinárodného Dňa Zeme, pričom vytvoril aj jeho neoficiálnu zástavu.
OSN si začala tento deň pripomínať v roku 1971, ale až do roku 1990 venovali pozornosť Dňu Zeme predovšetkým na americkom kontinente. Od toho roku, v ktorom začalo zároveň pôsobiť Medzinárodné ústredie Dňa Zeme so sídlom v Stanforde, sa stal skutočne celosvetovým.