Rezort životného prostredia plánuje zaistiť ochranu Národného parku Muránska planina, ktorá by vyhovovala aj medzinárodným štandardom a rozšíriť ju na 50 %. Naopak, iní ľudia žiadajú Národný park zmeniť na prírodný, lebo sa obávajú straty pracovných miest a turizmu.
NP Muránska planina sa môže stať historicky prvým národným parkom na Slovensku, ktorý bude spĺňať úroveň vysokých medzinárodných štandardov. Až 50 % parku má tvoriť bezzásahové územie, z čoho až 93 % tvorí štátna pôda. Zelený rezort však zaskočil návrh niektorých subjektov, aby sa zrušil status Národného parku. „Jeho zrušenie, alebo preradenie na nižšiu úroveň, by malo fatálne následky na ochranu prírody. Zároveň by došlo k útlmu cestovného ruchu. Veď práve Národný park láka do tohto regiónu turistov a dá sa z toho profitovať,“ uviedol riaditeľ NP Muránska Planina Milan Boroš.
Starosta Muráňa Roman Goldschmidt súhlasí so zonáciou, ako bola navrhnutá pôvodne, a to na 17 % územia. „Teraz 50 % a potom 30 %? To by neprinieslo rozvoj cestovného ruchu, ktorý je už teraz slabý, ale jeho úplný pokles,“ ozrejmil starosta, ktorý sa obáva aj straty príjmu pre obecnú pokladňu vo výške 100-tisíc eur na daniach za hospodárske lesy a hlavne zvýšenia nezamestnanosti. „V lesoch na ťažbe dreva pracuje z nášho regiónu okolo 100 chlapov. Ak prídu o robotu, staneme sa skutočne hladovou dolinou. Potom už len môžu vykopať jamy a urobiť obrovský plot okolo celého parku,“ povedal nahnevane Goldschmidt.
Podľa Boroša sú obavy zo straty pracovných príležitostí zbytočné. „V zahraničí neexistuje ani jeden príklad, že by o prácu kvôli národnému parku niekto prišiel, prečo by to u nás malo byť inak. Doterajšiu prácu by mohli stratiť 20 ľudia, tým sme však pripravení ponúknuť alternatívu,“ doplnil Boroš. Návrh zonácie ráta aj s ročnou náhradou za ušlý zisk vo výške viac ako milión eur pre všetky subjekty v národnom parku. To znamená, že aj pre štátne lesy. Muránsky starosta spolu s ostatnými kolegami z okolitých obcí sú proti zonácii o 50 % a pripravujú petíciu. Ak by neprešla 17-percentná zonácia, navrhujú preklasifikovanie parku z národného na prírodný. „Rozhoduje sa o budúcnosti národných parkov na Slovensku – či uprednostníme hospodárske záujmy alebo ochranu prírody, ktorá je tu pre všetkých,“ zakončil riaditeľ.