Kto bude plávajúci odpad riešiť? Otrasná situácia sa opakuje prakticky každý rok pri topení snehu a zdvihnutí hladiny.
„Trvá to už desaťročia, pričom odpad tu naplavuje riečka z vyššie položených obcí. Pred dvoma rokmi sem s istením vypomáhali aj dobrovoľní hasiči, no pokuty - aj mastnejšie - zrejme nezaberajú,“ uviedol strážca národného parku Juraj Popovics. Potvrdil však, že samotný tok Bodvy už nie je v jeho ochrannom pásme, pričom všetok neporiadok je uväznený pod popadanými stromami a vytvára tam umelú hrádzu.
Chystajú brigádu
Marián Dzúrik, starosta obce Jasov, pod ktorou sa megasmetisko nachádza, o tom vie svoje. „Nie je to len od nás, ale aj z vyššie položeného Medzeva, čo, samozrejme, nie je dobrou vizitkou našich občanov. Zatiaľ sme v rozpočtovom provizóriu a navyše v krízovom stave pandémie, čiže k rigádam sa dostaneme až nekôr. Určite však na to vyčleníme aktivačných pracovníkov,“ vraví.
Znečisťovateľom pritom hrozia pokuty a len dobrovoľníci to určite nezvládnu. „Je to v kompetencii obcí, v katastri ktorých došlo k znečisteniu. Starostovia to dobre vedia, pretože Inšpekcia životného prostredia ich za to aj pokutuje. Napriek tomu sa aj naši zamestnanci zúčastnia na brigádach. Určite nevyčistia celý tok a o týždeň tam bude znovu odpad,“ povedal hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák. Ten vie svoje aj o množstve odpadkov v nádrži Ružín, ale stoka smetia vlani vznikla taktiež v Prielome Hornádu.