V stredu to vyhlásil šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podľa ktorého bude cesta k víťazstvu nad koronavírusom ešte dlhá. Dúfa, že si vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa rozmyslí svoje rozhodnutie zastaviť financovanie WHO a že bude pokračovať v záchrane životov.
"Väčšina epidémie v západnej Európe sa zdá byť stabilná či ustupuje. Znepokojujúce trendy vidíme v Afrike, v Strednej a Južnej Amerike a vo východnej Európe, hoci počty (prípadov nákazy) sú tam nízke," povedal Tedros novinárom na virtuálnej tlačovej konferencii.
"Väčšina krajín je stále v úvodnej fáze pandémie," dodal. "Niektoré (krajiny), ktoré boli pandémiou zasiahnuté v počiatočnej etape, teraz zažívajú opätovný nárast prípadov nákazy," uviedol Tedros. "Prvotné zistenia ukazujú, že väčšina svetovej populácie je naďalej náchylná k nákaze. To znamená, že epidémia môže ľahko znovu prepuknúť." Varoval tiež pred tým, aby ľudstvo podľahlo pocitu sebauspokojenia zo zvládnutia situácie. "Ľudia pochopiteľne chcú žiť ako predtým (...), ale svet nebude ani sa nemôže vrátiť k takej podobe, akú mával. Musí vzniknúť 'nová normalita', svet zdravší, bezpečnejší a lepšie pripravený."
Americký prezident Donald Trump pred niekoľkými dňami oznámil, že Spojené štáty pozastavia vyplácanie príspevkov Svetovej zdravotníckej organizácii. Podľa šéfa Bieleho domu organizácia nezvládla proti koronavírusu včas zasiahnuť a nadŕža Číne, kde sa nový typ koronavírusu koncom minulého roka objavil. "Dúfam, že (USA) si zmrazenie financovania rozmyslia a budú znovu podporovať prácu WHO a budú ďalej zachraňovať životy," povedal v stredu Tedros. "Dúfam, že Spojené štáty veria, že ide o dôležitú investíciu, ktorá pomáha nielen iným, ale aj im samotným, aby zostali v bezpečí," dodal.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) trvá na tom, že pandémiu infekčnej choroby COVID-19 vyhlásila za stav globálnej zdravotnej núdze v čase primeranom na to, aby sa jednotlivé krajiny mohli pripraviť a naplánovať svoju reakciu. "Pri pohľade späť sa domnievam, že sme núdzový stav vyhlásili v správny čas" 30. januára," uviedol v stredu na brífingu v Ženeve generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodal, že svet "mal dosť času", aby sa na nákazu pripravil. Stav globálnej zdravotnej núdze sa vyhlasuje v reakcii na "výnimočnú udalosť", ktorá predstavuje riziko pre iné krajiny a vyžaduje si koordinovanú reakciu.
Podľa WHO sa celosvetovo nakazilo koronavírusom bezmála 2,5 milióna ľudí a približne 169 000 ľudí s chorobou covid-19 spôsobenou koronavírusom zomrelo. Americká Univerzita Johnsa Hopkinsa, ktorá pandémiu globálne monitoruje, aktuálne uvádza viac ako 2,6 milióna infikovaných a cez 180 000 obetí.