Napísal to denník The Washington Post (WP) s odvolaním sa na poznatky niekoľkých nemocníc. Mikroskopické zrazeniny boli napríklad v univerzitnej nemocnici v Atlante zistené až u 40 percent nakazených.
Koronavírus, ktorý bol podľa pôvodných domnienok štandardným, aj keď vysoko nákazlivým respiračným vírusom, napáda nielen pľúca, ale aj obličky, srdce, zažívací trakt, pečeň a mozog. Lekári popisujú nezvyčajné prípady, ktoré sa vymykajú normálu. Tehotné ženy bez symptómov náhle umierajú na zástavu srdca. Pacienti, ktorí podľa všetkých predpokladov mali mať mierny priebeh choroby, sa náhle dostávajú do krízy a umierajú doma.
Niektorí lekári usudzujú, že príčinou môžu byť práve krvné zrazeniny. Pri pitvách obetí koronavírusu boli v ich pľúcach nájdené stovky mikroskopických zrazenín. Väčšie môžu v mozgu alebo v srdci vyvolať infarkt, píše WP a odvoláva sa na prípad nakazeného herca Nicka Cordera (41), ktorému museli lekári kvôli zrazenine amputovať nohu. Niektoré nemocnice v USA už preventívne pacientom s covid-19 podávajú lieky proti zrážanlivosti krvi.
V iných krajinách sa problém zrazenín s takou naliehavosťou neobjavuje, konštatoval WP. Príčinou môže byť fakt, že častá obezita a srdcové problémy robia Američanov ohrozenejšími. Dôvodom môže byť aj vyspelejšie vybavenie jednotiek intenzívnej starostlivosti v USA, ktoré zrazeniny ľahšie odhalia.
Predbežné údaje z Číny však hovoria o tom, že zo vzorky necelých 200 obetí koronavírusu vykazovalo vyše 70 percent krvné zrazeniny. Nedávna holandská štúdia zistila, že 38 percent pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti má rovnaký problém. "Špekulácií je veľa. Je to jedna z frustrujúcich záležitostí okolo koronavírusu. Pohybujeme sa stále v temnotách," povedal washingtonskému listu Harlan Krumholz, internista z New Havenu.