Nemôžeme nakúpiť viac prístrojov, viac lôžok, postaviť nemocnice a pripraviť sa do budúcna na to, že takéto epidémie sa môžu opakovať?
- Na túto veľmi dôležitú otázku nám môže odpovedať len prax. My o tejto chorobe vieme niekoľko mesiacov. A ja nechám už na svedomie zodpovedných, či ozaj urobili všetko, čo mohli. Podľa mňa lekári, hygienici, sestry a laboranti urobili všetko, čo mohli. Len viete, proti epidémii nemôže bojovať verejné zdravotníctvo. Tu sa nedá pripraviť scenár, aby sme mali v každej nemocnici sto ventilátorov, pretože ďalších 5 rokov budeme potrebovať jeden alebo dva. Prvá chyba, ktorá sa stala, za ktorú nech si spytuje svedomie, kto uzná za vhodné, je, že keď ministerka Kalavská predkladala zákon, tak ju obvinili, že predkladá zákon o povinnom očkovaní, a to tak vydesilo všetkých politikov, že pred voľbami určite nebudú predkladať zákony, ktoré sú nepopulárne. Lenže ten zákon o ochrane verejného zdravia mal ďalšie body, ktoré by sa nám teraz zišli.
Napríklad?
- Napríklad zavádzanie prísnejších opatrení nie formou odporúčaní, ale formou príkazov a zákazov. Dával v mnohých ohľadoch väčšie kompetencie. Sú krajiny, v ktorých keď sa nedáte zaočkovať, napríklad Izrael, tak vám zrušia pobyt, v Taliansku dostanete pokutu 10 000 eur. Tu potrebujeme zákon o ochrane verejného zdravia.
Pomôcť môže aj každý z nás. Ako konkrétne?
- Začať od seba, to je 90 % úspechu. Po prvé, ak mám príznaky ochorenia, bolo by panické si myslieť, že tá choroba ma zabije. Tá choroba má u väčšiny veľmi mierny priebeh. Ak mám podozrenie, tak zostanem doma. Po druhé, ak som bol v Taliansku alebo inej krajine, nepôjdem medzi ľudí, a ak dostanem príznaky, ktoré sú závažné, tak zavolám. Ak nie sú závažné, tak neprepadám panike, liečim sa. Vírusy nemajú rady vysoké teploty, takže keď si dám horúci čaj alebo iný nápoj, určite si nepoškodím zdravie. A ešte jeden veľmi lacný spôsob. Posilňovať si imunitu. Naši starí rodičia hovorili, že kde nechodí slnko, tam chodí lekár. Dvadsať až tridsať minút na slnku za každú cenu. Aktivuje vitamín D, ktorý patrí k najdôležitejším v boji proti vírusom. Takisto vitamín C. Ďalej pohyb na čerstvom vzduchu. Potom tá disciplína k tomu a nejaký rešpekt k nariadeniam hlavného hygienika.
Ochráni nás rúško pred koronavírusom?
- Je to lepšie dať si ho, ako si ho nedať. 90 % efektu je už to, že ho máte. Tých 10 % je, že aké máte. Takže, samozrejme, je ideálne, keď máte kvalitné, ale ak ich nemáme, vôbec nič sa nedeje. Rúško nás chráni pred kvapôčkou a pred epitelmi, to sú veľké bunky a vírus je v nich. Sám vírus, keď je vo vonkajšom prostredí, hynie. Rúško má mať každý akokoľvek chorý. Samozrejme, aj keď idem do obchodného domu alebo do spoločnosti viacerých ľudí, rúško má opodstatnenie.
Neviditeľnými hrdinami sú momentálne zdravotníci. Ako veľmi je náročná ich práca?
- Títo neviditeľní hrdinovia sú nielen ohrození nákazou, ale zároveň aj syndrómom vyhorenia. Predstavte si, že pracovníci z 10 infekčných kliník na Slovensku robia mesiac v skafandroch a striedajú sa na zmeny. Keď sa povie 500 vzoriek negatívnych, tak si ľudia povedia, dobre, ale ono to znamená, že to je päťstokrát navlečený skafander a správanie sa k pacientovi, akoby bol pozitívny. Je to extrémne množstvo vypätia. Lekársky manažment pri koronavíruse je podobný ako v prípade ostatných nákaz, my musíme odlíšiť 15 % ťažkých stavov, pričom 5 % potrebuje ventilačnú podporu. Hrdinovia sú aj laboranti, pretože časť z nich vie, čo vyšetruje, ale stovky vzoriek - o nich nevie nič, lebo pacient nevie, čo mu je. Nie sú priamo ohrození na živote, lebo to ochorenie je oproti SARSU a MERSU podstatne benígnejšie, ale sú ohrození zrútením. Systém sa zrúti ich vyčerpanosťou. Takisto sú ohrození aj operátori na linkách verejnej podpory.
Aký dosah bude mať to, čo sa teraz deje, na našu ekonomiku a na našu spoločnosť?
- Dosah na ekonomiku, na výrobu bude taký devastujúci, že môže spôsobiť kolaps ekonomiky a depresiu na niekoľko rokov. Ak sa chceme mať dobre, tak teraz si troška pritiahneme opasky.