15. Ak nemáte žiadne príznaky alebo len ľahké, nechoďte sa testovať na koronavírus. Ak z neho máte strach, nedáva žiadny zmysel chodiť tam, kde je ho najviac.
16. Neklamte lekárom o svojich príznakoch a pobyte v zahraničí.
17. K zdravotníkom sa správajte slušne, aj keď ste sami v strese. Oni sú vo väčšom.
18. Vyjadrite podporu zdravotníkom, predavačom, polícii a ďalším skupinám, ktoré sú najohrozenejšie a fungujú na hranici svojich síl, potrebujú to.
19. Ak vás prepadne silnejšia úzkosť, skúste takzvané trojuholníkové dýchanie: Začnite voľným výdychom. Potom pomalý nádych nosom, pri ktorom v duchu počítate od 1 do 4. Zadržanie dychu s rovnakým počítaním, pomalý výdych ústami tiež s počítaním. Niekoľkokrát opakujte.
20. Hlavným zdrojom úzkosti sú naše myšlienky. Tie je potrebné zastaviť. Použite na to svojich päť zmyslov, zastavte sa a jednoducho si skúste povedať nahlas alebo v duchu, čo práve teraz vidíte, počujete, hmatáte okolo seba, cítite a akú chuť vnímate v ústach. Ide o konkrétne jednoduché veci, napríklad vidím stôl, počujem tikať hodiny atď. Dostanete sa tak do prítomnosti, ďalej od myšlienok a úzkosti. Skúste to použiť kedykoľvek, keď sa vaše myšlienky na budúcnosť začnú vymykať kontrole.
21. Iný spôsob používa americká armáda: Zastavte sa, trikrát sa pomaly nadýchnite a vydýchnite a uvedomte si, čo práve teraz prežívate a kde ste. V duchu pomenujte tri veci, ktoré vidíte okolo seba. Opäť je to spôsob, ako sa zakotviť v prítomnosti a ako predchádzať nevedomému stresu. Pokojne striedajte všetky postupy.
22. Ak sú vaše obavy a psychické problémy väčšie, než sami zvládate, kontaktujte telefonicky alebo elektronicky psychológov, ktorých nájdete na internete. Veľa kolegov je pripravených na poskytovanie pomoci na diaľku.