V období elektronickej komunikácie možno nie je najhorším faktorom osamelosť, ale všetky tie obmedzenia a neznáma budúcnosť vyvolávajú v každom negatívne pocity. Klinický psychológ a psychoterapeut Adam Suchý z Olomouca a prednosta Ústavu psychológie a psychosomatiky v Brne Miroslav Světlák pripravili pre vás niekoľko odporúčaní, ako zvládnuť ťažké obdobie.
1. Môžete prežívať úzkosť, hnev, frustráciu, bezradnosť. Následne potom zahanbenie a vinu za svoje prejavy. Môže vám to byť jedno a musíte byť nad vecou. Môžete sa nadmerne pozorovať a všímať si každé zakašľanie. Všetky tieto prejavy sú normálne.
2. Každá kríza sa niekedy skončí, každá epidémia prejde. V histórii prešli horšie nákazy. Koronavírus nie je mor, nezabije všetko živé, na čo siahne. Pre väčšinu populácie tak neznamená priame ohrozenie života.
3. Dodržiavanie súčasných opatrení je kľúčovým aktom ohľaduplnosti k tým, ktorých životy nákaza ohroziť môže, predovšetkým seniorov a už skôr chorých. Keď sa zahltí zdravotnícky systém, nebude vedieť pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Noste rúška.
4. Epidémie a prijaté opatrenia obmedzia náš „plnotučný“ život a môžu spôsobiť finančné problémy, ale bude to mať riešenie. To však príde na rad až vtedy, keď sa s nákazou vyrovnáme. Zatiaľ nič neplánujte.
5. Náš organizmus dokáže niesť veľkú mieru záťaže a nepohodlia. Pre ľudstvo to nie je nič neobvyklé, len sme na to trochu zabudli. Je normálne nemať sa vždy len dobre.
6. Skúste aktívne pracovať na svojom pokoji a dobrej nálade. Tak ako vás dokážu strhnúť negatívne emócie a zlé správy, dokážu to aj tie pozitívne a dobré. Ak máte niekoho nakaziť, skúste ho nakaziť optimizmom.
7. Po odoznení naštvanosti, brblania a strachu si ľudia nakoniec začnú pomáhať. Buďte k sebe láskaví a nehľadajte vinníka (vláda, lyžiari atď.), aj keď je to prirodzené. Väčšina ľudí skutočne nechce nikoho vedome nakaziť. Hľadajte spôsob, ako by ste mohli byť pre iných užitoční.