Tento symbol jari je zákonom chráneným endemitom. Pýši sa nápadnými fialovými kvetmi oblečenými do jemného „páperia“, ktoré ho chráni pre mrazmi. O jeho záchranu v okolí Spišského Podhradia sa starajú pracovníci zo Slovenského raja. Pred rokmi tu rástlo len päť kusov, dnes je ich 1 500.
Hoci lokality travertínových kôp, na ktorých stojí aj Spišský hrad, nepatria do územia Národného parku Slovenský raj, sú v ich správe. Ide totiž o chránené územia Natura 2000, o ktorých ochranu má záujem Európska komisia. Jednou z travertínových kôp je lokalita Sobotisko, oproti ktorej sa vypína Spišský hrad. Sobotisko bolo pre málo produktívnu poľnohospodársku plochu v druhej polovici 20. storočia zalesnené. Správa NP Slovenský raj po dohode s lesníkmi a majiteľmi územia časť lesa dala vyrúbať, aby sa tu obnovila pôvodná krasová step.
A tak ako aj v minulosti sa tu na jeseň necelý mesiac pasie hovädzí dobytok a ovce. V zime zase strážcovia z národného parku vyčistia plochu od výmladkov drevín. Kedysi až na päťhektárovej funkčnej ploche napočítali len päť kvitnúcich poniklecov slovenských. V súčasnosti je ich tu do 1 500. Spoločenská hodnota jednej rastlinky je 23 €.
Rastie na strednom a východnom Slovensku vo výške od 350 do 1 000 m n.m. Je to zákonom chránená rastlina zaradená do Červeného zoznamu ohrozených rastlín Slovenska. V čase kvitnutia má výšku 30 cm. Priemer kvetu je 5,5 - 6,5 cm. Nadzemná časť obsahuje jedovatú látku proanemonín.