Pod ich statusmi na facebooku však môžu pribúdať komentáre, ktoré sa politikom až tak nepáčia, a tak niektorí z nich daného človeka zablokujú. Takto v niektorých prípadoch postupoval aj premiér Igor Matovič (46), ktorého na facebooku sleduje 150 000 ľudí. Nový Čas zisťoval, či je možné, aby verejný činiteľ zablokoval niektorých ľudí, a tí sa tak nedokázali dostať k informáciám, ktoré na sociálnych sieťach publikuje.
Majstrom v blokovaní ľudí na facebooku je poslanec Smeru Ľuboš Blaha, ktorý je známy tým, že akýkoľvek negatívny komentár znamená pre človeka koniec sledovania jeho stránky. Jeho statusy však sú v porovnaní s premiérovými menej dôležité. Matovič totiž na svojom súkromnom profile na facebooku zverejňuje komentáre k aktuálnemu dianiu, alebo informuje o výsledkoch rokovaní pravidelne. Pod jeho príspevkami tak, prirodzene, často pribúdajú aj názory, ktoré s rozhodnutím premiéra nesúhlasia. Premiér sa už v minulosti vyjadril, že „hejterov má na háku“, a niektoré príspevky a ich autorov tak zablokoval.
Jeden z používateľov, ktorý sa ocitol v tejto skupine Slovákov, sa preto začal zamýšľať nad tým, či mu premiér môže odoprieť prístup k jeho profilu. „Myslíte, že je aj na Slovensku môžné obrátiť sa na Ústavný súd, aby rozhodol, či premiér môže blokovať ľudí na facebooku, ktorí pridávajú komentáre, ktoré sa mu úplne nepáčia?“ pýtal sa Michal advokátskej kancelárie Taylor Wessing. „Ak verejný činiteľ využíva svoj profil na sociálnej sieti ako jeden z hlavných komunikačných kanálov s verejnosťou, blokovanie používateľov, prípadne odstraňovanie nevyhovujúcich komentárov by sa mohlo považovať za porušenie práva na slobodu prejavu a diskriminačné konanie,“ stojí v odpovedi partnera advokátskej kancelárie Andreja Leontieva.
Hneď však dodal, že súd by musel najskôr posúdiť, či konkrétny profil slúži primárne na komunikáciu verejného funkcionára, a tým fakticky aj štátu s občanom. Ak to tak je, voľnosť editovania diskusie zo strany funkcionára by mohla byť čiastočne obmedzená. Toto by mohol byť aj prípad premiéra. Ten totiž denne informuje na svojom profile o aktuálnom politickom dianí v štáte a nových opatreniach, ktoré sa týkajú koronavírusu.
Zablokovaní ľudia tieto príspevky vidieť nemôžu, a to by mohol súd pokladať v prípade žaloby za problém. Existuje však niekoľko výnimiek, keď by žaloba určite neuspela. „Právnu ochranu v princípe nemajú nenávistné komentáre, komentáre prezentované pod falošnými profilmi a cielene platené komentáre politickým konkurentom,“ doplnil Leontiev. Nový Čas sa obrátil aj na Úrad vlády o stanovisko, no do uzávierky neodpovedal.
Blokujú aj iní politici
Podobnou situáciou sa zaoberali už súdy v Amerike, no na Slovensku ani v Európe nebola podaná žiadna žaloba v takejto veci. Premiér pritom nie je jediným politikom, ktorému sú takéto praktiky blízke. Podobnú sitáciu riešili pred pár rokmi Košičania, ktorí sa hromadne sťažovali na vtedajšieho primátora Richarda Rašiho (Smer-SD). „Ja som tiež napísal jeden reálny koment, bol som zablokovaný do 10 minút a môj koment bol fuč. Tak funguje politika nášho primátora,“ posťažoval sa vtedy jeden z Košičanov. Komentáre sa mazali vo veľkom aj pred prezidentskými voľbami. Admin profilu Maroša Šefčoviča zmazal až 43 % všetkých reakcií, čo bolo najviac zo všetkých kandidátov.
Trumpa za to zažalovali
Podobnou situáciou sa zaoberali aj v Amerike. Prezident Donald Trump používa ako hlavný komunikačný kanal sociálnu sieť Twitter, kde ho sleduje 78 miliónov ľudí. Jeho bežnou praxou bolo odstraňovanie nelichotivých komentárov a následne blokovanie účtov. Za takéto správanie bola na neho podaná žaloba a súd dospel k záveru, že tým porušil ústavu. Dopustil sa diskriminácie a porušenia práva na slobodu prejavu, keďže profil nevyužíva na súkromné účely, ale informuje na ňom o vládnych opatreniach a iných štátnych záležitostiach. Blokovať už nesmie.
Prípadný úspech je otázny
Róbert Bános, právnik
- Pán Matovič by mal ako premiér, teda verejne činná osoba, strpieť aj prípadné nepríjemnejšie komentáre na sociálnej sieti, súvisiace s jeho činnosťou, a tieto osoby neblokovať, keďže realizujú svoju slobodu prejavu.
Keďže komentovanie na sociálnej sieti pod jedným profilom nie je jediným nástrojom slobody prejavu, a tiež profil premiéra nie je jediným zdrojom práva na informácie, nemyslím si, že blokované osoby by s prípadnou žalobou vedeli uspieť. Na druhej strane má tiež pán Matovič určite právo blokovať osoby s falošnými profilmi, prípadne odstraňovať komentáre podporujúce šírenie nenávisti, prípadne iné extrémistické postoje.