Koľko ľudí u nás zomiera na iné ochorenia? Odpovedá všeobecná lekárka pre dospelých Zuzana Pitoňáková z kliniky zdravia Medante.
Ako vyzerá úmrtnosť na COVID-19 na Slovensku v porovnaní s inými ochoreniami?
– Na Slovensku denne zomrie v priemere asi 142 ľudí, z toho až 103 je vo veku nad 65 rokov. Z tohto počtu zomrie denne 8 ľudí na rakovinu pľúc. To je za mesiac 246 pacientov. Na kardiovaskulárne zlyhanie u nás denne zomiera asi 63 ľudí, mesačne teda 1 900! A teraz si predstavte, že by sme o týchto úmrtiach informovali každý deň tak, ako v prípade koronavírusu...
K tým číslam ste sa ako dopracovali?
– Čerpala som zo Správy o zdravotnom stave obyvateľstva Slovenskej republiky z roku 2014, lebo k novšej sa mi nepodarilo dostať. Percentá úmrtnosti som prerátala na počet prípadov. Keď porovnáme čísla o úmrtiach na choroby, ktoré sú našou každodennou súčasťou s údajmi o počte úmrtí na COVID-19, zisťujeme, že je to neporovnateľné.
Čiže pozornosť, ktorá sa venuje koronavírusu, je neadekvátna?
– Zdá sa mi prehnaná. Všetko úsilie sa teraz sústreďuje na koronavírus a hrozí, že pacienti s inými vážnymi diagnózami sa nedostanú k adekvátnej liečbe, či na operáciu včas. Mnohí lekári teraz neordinujú tak ako zvyčajne a zdravotná starostlivosť ide dolu vodou. A to mi pripadá ako oveľa väčšie riziko.
Možno keby sa ľudia báli rakoviny či infarktu tak ako korony, začali by žiť zdravšie...
– Špecializujem sa najmä na preventívnu a psychosomatickú medicínu, zo štatistík vyplýva, že asi 90 % ochorení máme vo vlastných rukách tým, ako žijeme, ako sa stravujeme a podobne. Škoda, že pri kardiovaskulárnych či onkologických ochoreniach ten strach u ľudí nefunguje tak účinne ako v prípade koronavírusu. Predstavte si, aký blahodarný vplyv by na naše zdravie malo, keby ľudia pod vplyvom podobného strachu prestali zo dňa na deň fajčiť, piť alkohol, začali sa stravovať zdravo, denne športovať polhodinu na čerstvom vzduchu...
Strach z novej choroby však zafungoval a pomohol nám odvrátiť hrozný scenár, aký sa odohral napríklad v Taliansku.
– Vzbudiť strach malo veľký význam v tom, aby ľudia zmenili zo dňa na deň svoje návyky a tým sa na Slovensku oslabil príchod prvej vlny pandémie. Na koronavírus sme zareagovali naozaj uvedomelo – nosíme rúška, obmedzili sme pohyb, dezinfikujeme si ruky, dodržiavame odstup. Toto sme sa naučili takmer zo dňa na deň a vďaka tomu sa u nás nezopakoval taliansky scenár.
Môže strach z korony či zo straty zamestnania, ktorému čelia státisíce Slovákov už celé týždne, zhoršiť zdravotný stav obyvateľstva?
– Jednoznačne. Dlhodobý stres zvyšuje hladinu kortizolu v krvi, a tak sa znižuje imunita. Preto si myslím, že je načase opustiť tú paniku a začať sa vracať do normálu. Na začiatku bol strach užitočný a vďaka zaň. Ale teraz by sme ho už mali prestať živiť.