Koaličné strany však zrejme v niektorých prípadoch zabudli na to, k čomu sa pred voľbami zaviazali. Za prvý mesiac svojho pôsobenia už majú na krku viaceré pochybné nominácie. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak podržal vo funkcii šéfa Sociálnej poisťovne Ľubomíra Vážneho.
Ide o bývalého ministra dopravy, ktorý má na krku jeden z najväčších škandálov Ficovej vlády - mýtny tender. Takisto priznal, že sa kamaráti s mecenášom Smeru Vladimírom Poórom a oligarchom Jurajom Širokým. Jeho funkčné obdobie končí až v roku 2022. Na to, aby ho odvolali, by sa musel zmeniť zákon.
„Určite nechcem meniť riaditeľa Vážneho v čase korona krízy. Zatiaľ sa mi zdá, že robí, čo môže. K tejto otázke sa vrátim, keď korona kríza skončí,“ obhajuje ho Krajniak s tým, že ani jeden z Vážneho škandálov nespadá pod zákonné dôvody na jeho odvolanie.
Podľa riaditeľa Transparency International Gabriela Šípoša sú niektorí nominanti novej vlády zlým znamením pre budúcnosť. „Nová vládna koalícia by si mala uvedomiť, že skutočná politická zmena na Slovensku je dnes ďaleko viac závislá od dobrých personálnych nominácií ako od nových zákonov - tie máme často porovnateľné so západnými krajinami.
Ide pritom o prvé mená z viac ako tisíc postov, ktoré koalícia postupne preobsadí, takže čim skôr si uvedomia dôležitosť výberu odborne a morálne vhodných ľudí, tým lepšie,“ povedal Novému Času Šípoš. Ktorých kontroverzných ľudí dosadili a ktorých nevymenili, aj keď sa na to chystali?
Kollárova kamarátka členkou súdnej rady - Alena Svetlovská
Poslanci rokujú o programovom vyhlásení vlády, pričom sa v jednom bode zaväzujú, že do súdnej rady, ktorá napríklad volí šéfa Najvyššieho súdu, budú posielať len nesudcov. Vyhlásenie ešte ani nie je schválené a hnutie Sme rodina ho už porušilo. Do súdnej rady totiž navrhli Alenu Svetlovskú, ktorá bola sudkyňou. Navyše ide o kamarátku Borisa Kollára, ktorý ju pozná od pätnástich rokov.
„Vládny program ešte nie je schválený, keď bude, potom sa o tom môžeme baviť,“ bránil sa Kollár s tým, že jeho kandidátka momentálne spĺňa všetky kritériá. Koaličné strany Za ľudí a SaS s jej nomináciou nesúhlasili a zdržali sa hlasovania. Nakoniec sa však do súdnej rady dostala vďaka podpore fašistickej strany ĽSNS a hnutiu OĽaNO. Nie je jasné, či Kollár zháňal podporu aj u kotlebovcov, alebo ju volili z vlastnej vôle.